BRATISLAVA. Prirovnávanie dôchodkových spoločností k bývalým nebankovým subjektom považuje Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) za zavádzajúce a nepravdivé. Slová premiéra Roberta Fica môžu podľa asociácie vyvolať vlnu znepokojenia medzi vyše 1,5 miliónom sporiteľov, ktorí si sporia na svoje dôchodky na osobných účtoch.
Premiér Fico totiž opakovane hovorí, že peniaze občanov budú smerovať do rizikového kapitálu a ľudia môžu o ne prísť. „Ak nezmeníme zákon, hrozia tu ďalšie nebankové subjekty,“ povedal minulý týždeň.
V druhom pilieri je päť stupňov kontroly
Vláda preto na svojom minulo týždňovom zasadnutí zrušila bod z uznesenia bývalej vlády číslo 389/2005, v ktorom mal bývalý podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš pripraviť návrh na odstránenie legislatívnych bariér pre investovanie do fondov rizikového kapitálu. Uznesenie vláda však doplnila o ďalší bod, kde ministerka práce a minister financií majú poskytovať Národnej banke informácie a súčinnosť pri výkone dohľadu nad finančným trhom, aby sa predišlo riziku z finančných strát pri správe dôchodkových fondov.
Podľa ADSS však každá dôchodková správcovská spoločnosť, ktorá pôsobí na našom území, podlieha veľmi dôkladnej kontrole a regulácii svojho podnikania. Rozsiahla kontrola a regulácia má v prípade dôchodkových spoločností päť priamych stupňov kontroly.
Všetky typy investícií, ktoré môžu správcovské spoločnosti realizovať, okrem toho podliehajú investičným limitom. Prísne je stanovený aj okruh, v rámci ktorého sa môžu investície pohybovať. Žiadna spoločnosť nemôže investovať do iných ako bonitných a relatívne bezpečných cenných papierov, ktoré majú pridelený investičný rating od renomovaných ratingových spoločností.
Politológ: Fico blufuje
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že zrušenie investovania do rizikového kapitálu je z vecného hľadiska nevýznamné. Fico si je však vedomý, že v spoločnosti je dôchodková reforma vnímaná pozitívne, preto ju chce negatívne spájať s činnosťou bývalej vlády. „Chce vyvolať dojem, že bývalá vláda neobhajovala záujmy občanov, ale vytvorila podmienky pre podnikateľské skupiny nabaliť sa,“ povedal Mesežnikov. Premiér Fico ešte pred voľbami sľuboval zrušenie druhého piliera. „To však z pragmatických dôvodov nie je možné, preto pokračuje aspoň v jej kritizovanií,“ povedal.
Stupne kontroly DSS a garancie
Národná banka: Akákoľvek finančná operácia s peniazmi sporiteľa, ktorú chce dôchodková spoločnosť (DSS) zrealizovať, podlieha kontrole Národnej banky. Spoločnosti musia do banky zasielať informácie o všetkých transakciách. Národná banka tak každý deň vie, aké obchody daný dôchodkový fond realizoval.
Depozitár: Peniaze sporiteľov sú uložené na účtoch fondov u depozitára, ktorými sú slovenské komerčné banky. Akákoľvek finančná operácia s peniazmi sporiteľov podlieha kontrole aj súhlasu zo strany depozitára. Spolu s Národnou bankou Slovenska tak prichádza ku krížovej kontrole všetkých operácií s peniazmi sporiteľov vrátane dodržiavania zákonom stanovených investičných limitov.
Nezávislý audítor: Každá DSS musí mať zo zákona nezávislého externého audítora, ktorý pravidelne kontroluje jej chod.
Vnútorná kontrola: Každá DSS musí mať zo zákona ustanovenú vlastnú vnútornú a od chodu firmy oddelenú kontrolnú zložku. Spolu s externým audítorom vykonáva krížovú kontrolu chodu spoločnosti.
Sporiteľ: Každý klient DSS má kedykoľvek právo overiť si stav svojho dôchodkového účtu. Každá spoločnosť pravidelne a automaticky zasiela svojmu sporiteľovi tieto informácie.
Garancia výkonnosti: V prípade podpriemernej výkonnosti fondu (menšie výnosy) oproti konkurencii je DSS povinná doplatiť vzniknutý rozdiel z vlastných zdrojov v súlade so zákonom.
l Garancia majetku sporiteľa: Sociálna poisťovňa ručí v plnom rozsahu za škody, ktoré spôsobí správcovská spoločnosť svojím rozhodnutím, postupom alebo iným konaním. Poisťovňa prevedie z rezervného fondu solidarity sporiteľovi peniaze na účet.
Zdroj: Asociácia DSS