Deväť rokov po liberalizácii energetického trhu sa v Nemecku vynárajú na obzore prvé náznaky konkurenčného boja o koncového spotrebiteľa elektrického prúdu a zemného plynu. Najväčší energetický koncern E.ON začína ponúkať prostredníctvom novej dcérskej spoločnosti plyn a prúd na celom nemeckom území.
Trh ovláda monopol
Trh s energiou v Nemecku stojí v znamení jedného oligopolu a mnohých regionálnych monopolov. Dovoz, výrobu a distribúciu vo veľkom majú pod palcom štyri kľúčové energetické koncerny, ktoré si takpovediac „územne rozdelili“ Nemecko, pričom každý z nich mal vo svojom „revíri“ monopolné postavenie. Navyše, koncovým spotrebiteľom dodávajú plyn a prúd regionálne a miestne dodávateľské spoločnosti, ktoré majú v príslušnej obci či meste takisto monopolné postavenie.
Proti tomuto sa dlhé roky stavali nemeckí politici a predstavitelia Európskej komisie. Pred deviatimi rokmi sa právne liberalizoval energetický trh v Nemecku. Potom si bašovanie (najmä čo sa týka cenových kalkulácií) zobrali pod lupu viaceré štátne i medzinárodné inštitúcie: Spolkový regulačný úrad, Spolkový protimonopolný úrad, ako aj Európska komisia.
Výsledok tohto dlhoročného úporného zápasu je – najmä pre nemeckých občanov a malé a stredne veľké podniky – viac ako potešiteľný: energetický gigant E.ON sa rozhodol založiť dcérsku spoločnosť, ktorá začína ponúkať na celom nemeckom území zákazníkom s ročnou spotrebou menšou ako 100–tisíc kWh zemný plyn a elektrickú energiu za nižšie ceny ako príslušní regionálni dodávatelia. Takisto koncern RWE vyhlásil, že celoplošne rozšíri svoje pole pôsobnosti.
Spotrebitelia dostanú
možnosť výberu
Ohlas v novinách bol viac ako pozitívny: Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že „odberatelia zemného plynu dostanú po prvýkrát možnosť vyhnúť sa cenovému diktátu regionálnych dodávateľov“.
Noviny Süddeutsche Zeitung podčiarkli, že „energetický trh sa dostane do pohybu. Vládnu na ňom extrémne územné rozdiely, predovšetkým čo sa týka zemného plynu. Toto sa teraz môže zmeniť: keď sa najväčší aktér na trhu vrhne do konkurenčného boja, potom ani zvyšné podniky nenechajú na seba dlho čakať“.