BRATISLAVA. Podľa záväzku, ktorý Slovensko dalo Európskej komisii, súčasné analógové vysielanie sa musí ukončiť v roku 2012. Znamená to, že dovtedy musia vysielatelia a štát pripraviť všetky technické záležitosti a obyvatelia musia mať prijímače, prostredníctvom ktorých budú môcť prijímať digitálny signál.
Ministerstvo kultúry preto pripravilo návrh zákona o digitalizácii. Poslanec Dušan Jarjabek (Smer) z mediálneho výboru aj podpredseda rady STV Peter Malec sa zhodujú, že takýto zákon tu mal byť už skôr a teraz je potrebné ho urýchlene prijať. Začať s digitalizáciou by sa totiž malo už v priebehu budúceho roka.
Ohrozené verejnoprávne médiá
Podľa nich je však najväčšou chybou zákona, že verejnoprávne médiá v ňom nemajú jeden verejnoprávny multiplex.
„Verejnoprávny multiplex je pre STV a SRo nevyhnutnosťou, hlavne z hľadiska právnej istoty. Z hľadiska STV je takisto neprijateľné, aby verejnoprávna televízia musela ako vysielateľ zo zákona žiadať o digitálnu licenciu,“ hovorí Malec.
Podľa návrhu bude mať STV právo „sa uchádzať o miesto pre jednu televíznu programovú službu“ v každom multiplexe, čo je podľa vedenia STV technicky i ekonomicky komplikované. „Ide o technickú a ekonomickú absurditu,“ uvádza vedenie STV.
Podľa STV je návrh zákona v rozpore s vládnym vyhlásením a účinne bráni akémukoľvek koncepčnému rozvoju verejnoprávneho vysielania. „V prípade prijatia tohto zákona by sa STV ocitla v absurdnej situácii, ktorá by prenášala neobvykle rozsiahle kompetencie kontrolným a správnym orgánom,“ tvrdí vedenie televízie.
V druhom čítaní v parlamente chce zriadenie samostatného multiplexu pre verejnoprávne médiá navrhnúť poslankyňa SDKÚ Magda Vášáryová a uvažuje o tom aj Jarjabek.
Podľa generálnej riaditeľky rozhlasu Miloslavy Zemkovej takáto zmena je problematická, ak ju nebudú sprevádzať aj zmeny ďalších zákonov (o STV, o SRo, o koncesionárskych poplatkoch).
Pasca
O digitálnu frekvenciu bude môcť požiadať ktokoľvek. Vo výhode po prijatí tohto zákona bude Markíza a JOJ. Licenčná rada im totiž pred pár rokmi predĺžila licenciu na vysielanie až do roku 2019. Pritom časový limit na súčasné analógové vysielanie je len do roku 2012.
„Tým sa vláda dostala do pasce a asi jediným riešením bolo naozaj zakomponovať do zákona ustanovenie, že držiteľ platnej analógovej licencie má prednostné právo na licenciu digitálnu, aj keď z iného pohľadu sa to môže javiť ako diskriminácia iných subjektov, ktoré sa rozhodli podnikať v tejto oblasti,“ povedal Jarjabek.
Čo to znamená pre diváka
Digitalizácia vysielania prinesie:
lepšiu kvalitu obrazu a zvuku
zvýšenie počtu programov
nové interaktívne služby – elektronické bankovníctvo, nakupovanie, či poštu.
Spolu s digitálnym televíznym signálom je možné šíriť aj digitálny rozhlasový signál alebo internet.
(hr)