y zisk ešte v roku 1993, keď sa jeho úroveň dostala na 96 miliónov korún. Odvtedy sú permanentne v strate, pričom predseda zväzu Vladimír Farkaš považuje za hlavnú príčinu vysoký stav pohľadávok. Ich objem sa za posledných desať rokov pohyboval na rozhraní 3,1 až 3,6 miliardy korún a až v posledných dvoch rokoch sa pohľadávky podarilo znížiť na zhruba 1,6 miliardy korún. Asi 267 miliónov však z toho predstavujú už nedobytné pohľadávky.
Vysoká je aj úverová zaťaženosť poľnonákupov, ktorá mnohé podniky priviedla do konkurzu. „Vysokú nákladovú položku spoločností tvoria bankové úvery a úroky,“ povedal Farkaš. Pri 20-percentnej úrokovej sadzbe a celkovom rozsahu úverov 3,4 miliardy korún vynaložili nákupné organizácie podľa jeho slov 700 miliónov korún len na platby úrokov.
K záveru minulého roku ich komerčné úvery predstavovali 1,1 miliardy korún, exportno-importný úver 105 miliónov a ďalších 134 miliónov pripadalo na zmenkové obchody. Záväzky poľnonákupov sa dostali tesne pod 1,6 miliardy korún.
Klesajúci trend, hoci o niečo pomalší ako v minulých rokoch, zaznamenala vlani veľkovýroba kŕmnych zmesí, pretože členovia zväzu vyprodukovali spolu 518 000 ton zmesí, čo je medziročný pokles len o 30 000 ton. Vyše 255 000 ton z toho pripadalo na krmivá pre hydinu, 200 000 ton na krmivá pre ošípané a len 61 000 ton pokryli krmivá pre hovädzí dobytok. Na domácom trhu sa okrem dominantných zmesí tuzemskej výroby objavili aj dovozy pochádzajúce hlavne z Českej republiky. Kvalita doma produkovaných zmesí sa podľa zisťovaní Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho medziročne zvýšila o 2,8 percenta.
(tasr)