To, čo západní diplomati hovorili posledné mesiace len neoficiálne, je odvčera oficiálne. Problematická juhosrbská provincia pod správou OSN smeruje k nezávislosti.
Šéf vyjednávačov OSN pre Kosovo Martti Ahtisaari včera predložil v srbskej a kosovskej metropole svoj balík návrhov o budúcom statuse juhosrbskej provincie.
Srbi : Neprijateľný návrh
Fínsky diplomat sa vyhol termínu „nezávislosť“, návrh má však bližšie k predstavám dvojmiliónovej albánskej väčšiny v Kosove než k oficiálnej pozícii Belehradu, ktorý nechce o provinciu prísť. Kosovo si de facto vládne samo už 5 rokov pod dohľadom OSN.
Srbský prezident Boris Tadič Ahtisaariho návrh odmietol, pretože Kosovu umožňuje cestu k suverenite. „Srbsko nikdy samostatné Kosovo neprijme,“ citovali agentúry Tadiča. Srbský premiér Vojislav Koštunica Ahtisaariho ani neprijal.
Kosovčania: Nezávislosť
Po návšteve Belehradu Ahtisaari letel do Prištiny, kde ho čakalo prívetivejšie privítanie, aj keď kosovská verejnosť bola trochu sklamaná, že sa v návrhu nehovorí otvorene o nezávislosti. „Kosovo bude suverénne ako ostatné krajiny,“ citovala agentúra Reuters kosovského prezidenta Fatmira Sejdiu po stretnutí s Ahtisaarim.
Kosovská aj srbská strana teraz majú niekoľko dní na analyzovanie Ahtisaariho návrhu a pripomienkovanie.
Posledná šanca
Doteraz nezmieriteľné postoje oboch strán nedávajú veľkú šancu, že sa ešte Belehrad a Priština spolu na statuse Kosova dohodnú.
Poslednýkrát sa stretnú vo Viedni o desať dní. Vtedy sa k Ahtisaariho plánu vyjadria aj šéfovia diplomacií Európskej únie, ktorí doteraz Ahtisaariho plne podporovali a neočakáva sa, že názor zmenia.
Potom bude návrh putovať na stôl generálneho tajomníka OSN a na pôdu Bezpečnostnej rady, kde má zastúpenie aj Slovenská republika. S veľkou pravdepodobnosťou to bude najskôr v marci, takže rozhodovanie o Kosove minie slovenské predsedníctva v BR OSN, ktoré sa začalo tento týždeň.
Zatiaľ čo diplomati z Európskej únie aj zo Spojených štátov sú naklonení skôr k nezávislému Kosovu, ruská diplomacia je najtvrdším advokátom Belehradu a nie je vylúčené, že rozhodovanie o Kosove ešte skomplikuje. Rusko ako stály člen Bezpečnostnej rady môže použiť právo veta.