O názor na správu IPCC sme požiadali ALEŠA SVOBODU, vedeckého pracovníka Ústavu hydrológie SAV.
Ako vnímate správu IPCC ako odborník v oblasti hydrológie?
„Ako jednostrannú. Mnohé závery klimatológov, týkajúce sa zmien klímy, totiž vychádzajú z výsledkov modelovania globálnej cirkulácie atmosféry. Tie sa však týkajú nielen teplôt, ale aj zrážok. A všetky modely predpovedajú okrem oteplenia aj zmeny ďalších charakteristík klímy (okrem iného nárast zrážok a ich variability). Scenáre vývoja klímy teda nemusia byť také jednoznačné, ako ich prezentuje IPCC.“
Zhodnete sa s klimatológmi, že globálne otepľovanie je neodvratné?
„Nie, nezhodnem. Ide o jav, ktorého podstatu detailne nepoznáme. Výkyvy klímy na obe strany, zdokumentované v stovkách kroník, boli aj v čase, keď človek produkoval zlomok dnešných skleníkových plynov, na Zemi žil zlomok dnešnej populácie a vegetačný kryt bol takmer celý pôvodný. Odpovedám protiotázkou: Rozumieme už dobre mechanizmom zmien v celej ich zložitosti?“
Aký vplyv v najbližších 10 - 20 rokoch môže mať globálna zmena klímy na Slovensku?
„Ťažkú otázku. Ako hydrológ sa vrátim k tomu, že zmeny odtoku sú vždy následkom zmien celého komplexu klimatických prvkov, najmä teploty a zrážok. Termínovaná predpoveď odtoku na obdobie 10 - 20 rokov pre také variabilné procesy nie je možná. Ak sa uskutoční niektorý zo scenárov predpovedajúci zvýšenie globálnych teplôt a variability zrážok, bude treba rátať aj so zvýšením variability odtoku vrátane jeho extrémov aj v dlhšom období. Čeliť takýmto javom možno iba rozsiahlymi zásahmi do životného prostredia. Takým je vytvorenie ovládateľných akumulačných priestorov – nádrží. Pôda, vegetačný kryt a atmosféra potrebné objemy vody nedokážu akumulovať. Okrem toho nie sú ovládateľné v čase a priestore. Príroda nám ešte môže pripraviť nejedno prekvapenie, o ktorom teraz ani len netušíme.“
Autor: ač