Rast neznamená vyššie emisie

Ministerstvo, ktoré by malo bojovať za znižovanie emisií, robí pravý opak. Argumentuje aj technickými možnosťami Slovenska.

BRATISLAVA. Producenti skleníkových plynov a vláda sa obávajú, že neodsúhlasenie slovenského plánu emisií Európskou úniou bude mať negatívny dosah na ekonomiku. Tvrdia, že únia napríklad nepočítala s takým rýchlym rastom, aký slovenská ekonomika zažíva. Vláda preto zvažuje žalobu na eurokomisiu. Slovenské hospodárstvo vlani vzrástlo podľa odhadov o 7,9 percenta. Tento rok by to mohlo byť aj viac ako osem percent. „V priemyselne vyspelých krajinách, medzi ktoré sa hlási aj Slovensko, nesprevádza rast HDP nárast znečistenia, ale naopak, jeho pokles či prinajhoršom stagnácia,“ tvrdí geograf a environmentalista Mikuláš Huba zo Slovenskej akadémie vied.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Únia tvrdí, že budú stačiť

Ak mal hospodárskemu rastu zodpovedať adekvátny nárast produkcie emisií, Slovensko by v roku 2008 potrebovalo kvóty na niečo viac ako 29 miliónov ton. V ďalších rokoch sa rast ekonomiky podľa odhadov ministerstva financií spomalí na 5,8 respektíve päť percent. Únia teda predpokladá, že aj pri takomto hospodárskom raste by Slovensku takmer 31 miliónov ton ročne malo stačiť.

Rast ekonomiky je navyše podľa Hubu ideálnym zdrojom peňazí na investície do znižovania znečistenia, čo je aj cieľom Európskej únie a Kjótskeho protokolu.

Na kvótach sa dá zarábať

Za požiadavkami na zvýšenie kvót pre roky 2008 až 2012 preto môže byť aj snaha firiem získať späť investície do zníženia emisií predajom prebytočných kvót. Podľa približných prepočtov sa v roku 2005 na predaji kvót dali zarobiť viac ako dve miliardy korún. Obchodníci, ktorých denník SME oslovil, povedali, že nesmú povedať, kto kvóty predával či kupoval. Pre firmy totiž ide o citlivú tému. Napríklad U. S. Steel ako najväčší producent emisií na Slovensku obchodovanie s nimi nekomentuje. Slovnaft zatiaľ s kvótami neobchodoval.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva SME povedal, že emisné kvóty na rok 2006 spoločnosti postačovali. Elektrárne však už začali s odstávkou jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. „S prihliadnutím na tento fakt treba upozorniť, že znižovanie emisných kvót bude mať neprehliadnuteľné ekonomické následky,“ povedal. Elektrárne totiž budú chýbajúcu elektrinu vyrábať aj v uhoľných elektrárňach v Novákoch a Vojanoch, ktoré patria do prvej pätice producentov emisií.

Ministerstvo životného prostredia, priznáva, že firmy majú tendenciu kvóty predávať. „Nik z nich však nedostane nejaké limity nad rámec reálnej potreby, ktorá zodpovedá ich maximálnemu rozvoju výroby,“ povedal hovorca ministerstva Peter Višváder. Môžu vraj predať len tú časť kvót, ktoré v priebehu roka ušetria.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo uznáva potrebu zvyšovať aj znižovať

Zvýšenie kvót pre Slovensko na 41,3 milióna ton ročne presadzuje aj ministerstvo životného prostredia. „Považujem to za paradox, práve toto ministerstvo by malo byť za zníženie objemu vypúšťaných emisií,“ povedal Huba. Ministerstvo síce uznáva, že emisie treba znižovať, ale podľa Višvádera „znižovanie navrhnuté eurokomisiou nezodpovedá súčasným technickým možnostiam Slovenska“.

Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov tvrdí, že komisia sa snaží znížiť celkové unijné emisie na úkor no­vých členských krajín. Poukázal na to, že niektorým starým členským krajinám ponechala navrhovaný objem emisií. „Napríklad Španielsku komisia kvóty zvýšila,“ povedal Hošták. Višváder z ministerstva tvrdí, že komisia tak robí preto, aby sa mohli staré členské krajiny rozvíjať.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko stojí tona emisií

Hodnota jednej tony emisií sa v priebehu minulého roka výrazne menila. „Koncom marca sa cena vyšplhala takmer na 30 eur za tonu,“ povedal Juraj Bronček zo spoločnosti STX Services. Na začiatku roka prebehlo aj najviac obchodov s kvótami. Po zistení únie aj firiem, že ich bude prebytok, cena postupne klesla na šesť až sedem eur. „V súčasnosti sa jedna tona predáva za menej ako tri eurá,“ povedal Ivan Mojík zo spoločnosti Evolution-Menert.

Čerpáme menej

Slovensko požadovalo od únie zvýšenie kvót na roky 2008 až 2012 na 41,3 milióna ton ročne, čo je zhruba o tretinu viac oproti obdobiu 2005 až 2007. Navyše, v roku 2005 vyprodukovali firmy len asi 25 miliónov ton.

Prebytok kvót mali firmy aj vlani. Ivan Mojík zo spoločnosti Evolu­tion-Menert, ktorá realizuje aj obchody s kvótami, odhadol, že slovenské firmy ponúkali na predaj v minulom roku zhruba jeden až dva milióny ton emisií. Prebytok však mohol byť vyšší.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 360
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 948
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 147
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 991
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 045
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 673
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 625
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu