Trestný tribunál ho obviňuje z vojnových zločinov a zo zločinov proti ľudskosti. Do juhoslovanskej metropoly pricestovali predstavitelia ICTY deň po tom, ako žalobcovia tribunálu Belehrad dôrazne vyzvali na okamžité vydanie Miloševiča, ktorého zatkli minulý víkend. Juhoslovanský exprezident čelí doma obvineniam z korupcie, finančných zločinov a zneužitia právomocí verejného činiteľa.
Na druhej strane srbská strana počas stretnutia s predstaviteľmi ICTY požiadala, aby Haag vzniesol obvinenia proti kosovským Albáncom za útoky na Srbov.
Prezident Vojislav Koštunica však vylučuje, že by Miloševiča mohli v blízkej budúcnosti previezť do Haagu. Srbská justícia zastáva názor, že musí najprv stáť pred súdom vo svojej krajine, aby sa zodpovedal ľudu zo zbedačenia krajiny. Belehrad sa odvoláva i na to, že juhoslovanská ústava vydanie občanov JZR neumožňuje.
Uväznený Miloševič včera vymenoval bývalého juhoslovanského ministra zahraničia Živadina Jovanoviča za svojho hlavného zástupcu v Socialistickej strane Srbska (SPS). Srbské politické kruhy ho považujú za predstaviteľa tvrdej línie. Socialisti súčasne zvolali na sobotňajšie poludnie pred sídlo srbskej vlády demonštráciu, ktorá má podporiť Miloševičovo prepustenie z väzenia. Na tlačovej konferencii v Belehrade o tom informoval hovorca SPS Branko Ružič. Jovanovič má počas Miloševičovho väznenia viesť výkonný výbor SPS a koordinovať činnosť strany. Panuje všeobecná zhoda, že medzi oboma mužmi sú úzke vzťahy a že Jovanovič je voči bývalému juhoslovanskému prezidentovi plne lojálny. (čtk, tasr)