
Tetovo včera navštívil britský šéf diplomacie Robin Cook. Macedónsku ponúkol pomoc pri riešení etnického konfliktu. FOTO - TASR / EPA
Ako povedal, „problém sme riešili vojensky, budeme ho riešiť aj politicky“. Macedónske úsilie bude však podľa neho zbytočné, ak medzinárodné spoločenstvo neodstráni korene krízy v Kosove, ktoré je považované za základňu albánskych povstalcov pri útokoch na Macedónsko.
Šéf macedónskeho štátu odmietol zmeny v ústave krajiny v tom zmysle, aby sa stala federálnym štátom, ako žiadajú predstavitelia albánskej menšiny. Skopje podľa neho nebude rokovať s rebelmi, ktorí mesiac bojovali s vládnymi silami.
Taliansky minister zahraničných vecí Lamberto Dini včera vyzval Macedónsko, aby vyvinulo všetko úsilie na plnú integráciu svojej albánskej menšiny a zabránilo tak ďalšiemu násiliu a krviprelievaniu v krajine. Dini, ktorý diskutoval so svojím macedónskym rezortným partnerom Srdjanom Kerimom, potvrdil podporu Ríma vláde v Skopje.
Taliansko dúfa, že súčasné úsilie macedónskej vlády povedie k zlepšeniu integrácie albánskej menšiny v jazykovej a kultúrnej oblasti, ako i na úrovni miestnych samospráv a odstráni tak potenciálne sociálne napätie.
Skopje v stredu informovalo, že v blízkosti západných hraníc s Albánskom zaznamenalo pohyb neznámych ozbrojencov. Tirana včera podľa agentúry Reuters takéto tvrdenia odmietla. „Ministerstvo verejného poriadku kontroluje albánske hranice, pričom nezaznamenalo žiadne ilegálne prekročenie hraníc,“ píše sa v stanovisku Tirany. Albánsko zároveň s ľútosťou skonštatovalo, že „takéto nepravdivé informácie nepomáhajú uvoľneniu napätia v oblasti“.
(čtk, tasr, reuters)