borových zväzov MIROSLAV GAZDÍK.
Zdravotnícki odborári kritizujú vládu a ministra zdravotníctva, že neplnia sľuby o zvyšovaní platov. Ich šéf Andrej Kučinský pripustil ďalší štrajk. Stojíte za svojím zväzom?
„O kritike kolegov som sa dozvedel z médií a hneď som volal pánovi Kučinskému, o čo ide. Vysvetlil mi, že už pol roka existuje komisia zložená aj zo zástupcov ministerstva zdravotníctva a odborov, ktorá hľadá východiská, ako záväzky voči zdravotníkom plniť. Ministerstvo však na odporúčania komisie reagovalo s oneskorením, nastal tam komunikačný skrat. Nemožno sa čudovať, že zdravotníci sa snažia ministerstvo primať, aby začalo trochu rozhodnejšie riešiť situáciu. Na budúci týždeň máme predstavenstvo, kde ako konfederácia zväzu určite vyslovíme podporu. Na druhej strane som zaregistroval vyjadrenia ministra zdravotníctva, že chce problém riešiť.“
Vláda pripravuje novelu Zákonníka práce. Ste spokojní, ako zapracováva vaše požiadavky?
„Nový zákonník práce je veľmi potrebný. Kým zákonník schválený ešte v roku 2002 za ministra SDĽ Magvašiho bol naklonený zamestnancom, Kaníkova novela ho strašne posunula doprava. My teraz hľadáme vyváženie. Nechceme zamestnancom prikovať väzenské gule k nohám, ale potrebujeme moderný kódex práce, ktorý bude rešpektovať základné práva a slobody a európsku legislatívu. Zamestnávateľ nemôže zamestnancov nútiť do živnosti alebo nadčasov, potrebujeme obmedziť reťazenie zmlúv na dobu určitú, chceme opäť inštitút záväzných pokynov, aby zamestnanci mohli lepšie kontrolovať bezpečnosť na pracovisku. S vládou sa zatiaľ celkom nevieme dohodnúť na pracovnom čase pri súbehu viacerých povolaní, nesúhlasíme ani s opätovným zavedením dohody o pracovnej činnosti. Za takýchto zamestnancov zamestnávatelia neplatia odvody, nemajú ani právne krytie a ochranu odborov.“
Päť odborových zväzov pred voľbami podpísalo dohodu o spolupráci so Smerom. Ako sa plní?
„Dohodu podpísala aj KOZ ako celok. Vláda zatiaľ splnila jeden bod, zvýšila minimálnu mzdu na 7600 korún. V priebehu piatich rokov by sa minimálna mzda postupne mala dostať na úroveň 60 percent z priemernej mzdy. Naša agenda sa začína napĺňať teraz. Ideme do novelizácie Zákonníka práce, pripravuje sa zákon o tripartite, novely zákona o verejnej službe a zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a zákona o inšpekcii práce. Snažíme sa aj o novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní. Na druhej strane musím priznať, že sme mali inú predstavu o verejnoprávnosti Sociálnej poisťovne, kde nebol celkom zachovaný princíp tripartity. Zástupcovia odborov aj zamestnávateľov majú v dozornej rade menej členov ako štát, ktorý má navyše generálneho riaditeľa. Tripartizmus by sme chceli zaviesť aj do verejných zdravotných poisťovní a na úrady práce.“
Považujete za správne, že odbory pred voľbami uzatvorili dohodu len s jednou stranou, v prospech ktorej robili kampaň?
„Oslovili sme všetky strany, v prvom termíne zareagovali len Smer a KSS. Výzvu sme zopakovali a ozvali sa nám aj niektoré ďalšie. Naše orgány však rozhodli, že najúčinnejšia bude spolupráca so stranou, ktorá ma sociálnodemokraticky ladený program. Chybou bolo, že naši členovia sa o zmluve dozvedeli až v deň jej uzatvorenia. Osobne si myslím, že sme mohli zmluvu uzatvoriť aj s HZDS a SNS, ktoré o ňu tiež stáli. Tieto tri strany napokon utvorili aj vládu, takže pre nás je to optimálna zostava.“
Ivan Saktor podpredsedov HZDS a SNS nahneval, keď im na mítingu na 1. mája na rozdiel od predsedu Smeru neumožnil vystúpiť.
„Nechcem ospravedlňovať postoj môjho predchodcu, ale ja som vtedy na tribúne bol a tá situácia bola veľmi zvláštna. Fico stál v dave ľudí pod tribúnou, pani Belousovová a pán Urbáni boli schovaní pod strechou niekde za tribúnou. Nechcem hovoriť, že zíde z oči, zíde z mysle, ale mohlo to hrať rolu. Pokiaľ viem, nikto nikomu nezakazoval vystúpiť.“
Nešlo o obchod Saktora s Ficom?
„To určite nie. My sme vtedy vôbec nevedeli, že sa Ivan rozhodne kandidovať. Oznámil to až v júni na tlačovke a všetkých nás prekvapil. Nepovedal to ani orgánom konfederácie, takže to bolo ako blesk z čistého neba. Narobilo nám to aj veľké problémy, priznávam, že sme mali aj dilemu, či to nebude chápané ako oplátka za našu podporu Smeru. Nedávno sa ma napríklad pán Mečiar pýtal, či budem pokračovať podobne ako pán Saktor. My chceme komunikovať so všetkými, ktorí nás neodmietnu. Pripravujeme stretnutia s HZDS a SNS.“
Pred voľbami sa hovorilo, že odborári zabezpečili Smeru 100-tisíc voličov. Mali reálny vplyv na výsledky volieb?
„Presné čísla neviem, ale myslím si, že naša podpora výsledky volieb pozitívne ovplyvnila. Odborári však pomohli aj HZDS a SNS. Napríklad v regióne, odkiaľ pochádzam, na hornej Nitre, sú sympatie odborárov rozdelené medzi tri vládne strany takmer na rovnomerné tretiny.“
Budete ľudí vyzývať voliť Smer aj v ďalších voľbách?
„Pred voľbami určite urobíme odpočet dohody. Ak bude pozitívny, odporúčanie môžeme dať znova. Ak by však vláda splnila naše záväzky na nejakých 10 percent, nemala by takáto výzva pre nás zmysel.“