
Kubánka Tulimia Amoresová sa stará o knižnicu Václava Havla v Havane.
FOTO – ČTK
Statná mulatka s cigarou za uchom príliš nezodpovedá vžitej predstave intelektuálnych knihovníčok. Na prašnom havanskom predmestí Santiago de Las Vegas v jednej z izbičiek malého domčeka opatruje presne 638 dochytaných kníh, časopisov a brožúr. Medzi nimi stručný životopis Václava Havla, ale žiadnu knižku z pera českého prezidenta.
„Nepoznám jeho knihy, čítala som len životopis a ten ma veľmi zaujal,“ priznáva Tulimia Amoresová. Pri polici s knihami, nad ktorou visí česká štátna vlajka a Havlova fotografia, hovorí: „Vitajte v Nezávislej knižnici Václav Havel!“ Propagačný letáčik s krátkym Havlovým životopisom je vraj darom českých diplomatov v Havane. Aj všetky knižky a časopisy, medzi ktorými nechýbajú politologické diela, knihy o umení, filozofii a literatúre, sú pozornosťou, ktorú knižnica s menom českého prezidenta v názve dostala od rôznych náboženských spolkov či jednotlivcov.
Amoresová knihy nakupovať nemôže, na to chýbajú peniaze, a tak je odkázaná na to, čo dostane. „Zakladateľ knižnice si Havla veľmi vážil, hovoril o ňom ako o svetle Európy. Tvrdil, že vidí ďaleko do budúcnosti,“ vysvetľuje inšpiráciu v názve. Pripomína, že Havlove diela sú na Kube zakázané. Zatknutia sa však vraj nebojí. „Každý človek má svoj osud, má vytýčenú cestu, po ktorej musí ísť. Ak mi to je súdené, potom sa to stane,“ hovorí.
Havel, podobne ako bývalý poľský prezident Lech Walesa, je medzi kubánskymi disidentmi mimoriadne populárny. Pre Castrov režim však zostáva „intelektuálne priemerným revolucionárom“. Ako napísal vlani v apríli denník kubánskych komunistov Granma, Havlov „buržoázny pôvod“ vraj vysvetľuje jeho „profesiu kontrarevolucionára“.
Amoresová je pôvodným povolaním účtovníčka. Starostlivosť o knižnicu prevzala po tom, čo jej zakladateľ emigroval. „Ruben Camallery bol mojím veľmi dobrým priateľom. Režim ho celý život šikanoval, pre jeho názory ho nakoniec vyhodili z práce,“ opisuje dôvody jeho minuloročného odchodu do amerického New Jersey. Camallery založil knižnicu 21. augusta 1999 ako pripomienku sovietskej okupácie vtedajšieho Československa.
Týždenne do knižnice dochádza asi dvadsať ľudí, požičiavanie kníh je bezplatné. Havlov životopis si však domov nikto neodnáša. „Je to krátky text. Väčšina si leták prezrie a konštatuje, že je na prezidenta veľmi mladý,“ hovorí Amoresová. O Havlovi vie vďaka životopisu pomerne dosť. Isté nejasnosti panujú len okolo jeho manželky. „To je Oľga,“ hovorí a ukazuje na Havlovu fotografiu s jeho druhou manželkou Dagmar.
Bibliotéka Václava Havla je súčasťou projektu nezávislých knižníc, ktorých je v súčasnosti na Kube 63. Režim Fidela Castra ich toleruje, ale finančne nepodporuje. (čtk)