HAVANA – Po poslancoch Európskeho parlamentu sa v stredu stretla s kubánskymi disidentmi aj česká delegácia poslancov a senátorov a využila tak zasadnutie Medziparlamentnej únie (MÚ), ktoré je tento týždeň v Havane, aby hovorila s oponentmi režimu Fidela Castra.
Tak, ako avizovali pred odchodom na Kubu, odovzdal šéf delegácie Milan Ekert v mene českého parlamentu najznámejšiemu predstaviteľovi kubánskeho disentu Elizardovi Sánchezovi knižku Václava Havla Moc bezmocných v španielčine.
Českí poslanci hovorili so Sánchezom, s Hectorom Palaciosom a ďalšími disidentmi o česko-kubánskych vzťahoch, o skúsenostiach z Pražskej jari 1968 a o budúcnosti Kuby. „Kubánsky ľud si musí prebudovať svoj dom. Čo bude potrebovať, je medzinárodná solidarita, v tomto zmysle očakávame, že budeme mať podporu českého parlamentu,“ skonštatoval Sánchez. Ubezpečil, že opozícia má záujem o pokojné zmeny. Za najlepší spôsob demokratizácie Kuby označil transformáciu režimu zhora.
Sánchez, v ktorého dome sa schôdzka konala, prejavil pri tejto príležitosti záujem o schôdzku s predsedom KSČM Miroslavom Grebeníčkom. Grebeníček má priletieť na týždennú návštevu do Havany 21. apríla. Podľa neoficiálnych informácií by sa v kubánskom hlavnom meste mal stretnúť s prezidentom Fidelom Castrom, čo by bolo prvé stretnutie najvyšších predstaviteľov komunistických strán Kuby a ČR po novembri 1989.
Českých poslancov zaujala petícia kubánskej opozície, v ktorej žiada slobodné voľby, ústavné práva a amnestiu pre politických väzňov. „Je nutné vyjadriť medzinárodnú solidaritu ľuďom, ktorí žijú na Kube, a je nutné celý tento ostrov otvoriť a zrýchliť tu beh času,“ uzatvoril Ekert.
Slovenskí poslanci sa s kubánskymi disidentmi nestretnú. Vedúci trojčlennej delegácie Peter Weiss (SDĽ) pre TASR potvrdil, že slovenských poslancov kubánski disidenti nekontaktovali. Každá delegácia postupuje podľa Weissa v tomto smere samostatne. Regionálna skupina, do ktorej patrí aj SR, na konferencii konštatovala, že s dodržiavaním ľudských práv a demokraciou na Kube nie je všetko v poriadku. Okrem Weissa je v Havane Mária Kadlečíková (SOP) a Ivan Gašparovič (HZDS), ktorí sú členmi Stálej delegácie NR SR v Medziparlamentnej únii.
Gašparovič je presvedčený, že na zasadnutí v Havane nebude rezonovať januárové zadržanie českého poslanca Ivana Pilipa a bývalého študentského aktivistu Jána Bubeníka. „Predpokladám, že takáto bola dohoda predstaviteľov MPÚ a Kuby. Prepustenie Bubeníka s Pilipom bolo zásluhou MPÚ, ktorej predstavitelia pohrozili Kube zrušením rokovania v Havane, ak nedôjde k vyriešeniu tohto problému,“ dodal.
Ako uviedol Weiss, hlavným bodom programu konferencie bude posilnenie demokracie a parlamentných inštitúcií vo svete. Gašparovič povedal, že Slovensko sa podieľa na prijatí rezolúcie, ktorá vyzýva štáty na zákaz výroby a používania nášľapných mín.
(čtk, mim)