Po šiestich mesiacoch palestínskej intifády žijú Izraelčania pod neustálou hrozbou násilia, čo sa odrazilo na ich psychike a zvykoch. Liekom proti strachu je nosenie zbrane a únik zo všadeprítomného násilia im ponúka kultúra, televízia, ale aj jedlo či nákupy.
Von sa však Izraelčania vychádzať neboja. Tržby reštaurácií a nočných barov rastú, do kina teraz chodí o pätinu viac ľudí. Najlepším únikom je dovolenka v zahraničí, kam sa tento rok vydá o päť percent Izraelčanov viac ako vlani. Stúpa aj sledovanosť televíznych staníc, ktoré z programov vylúčili všetko, čo by pripomínalo súčasnú situáciu.
Ministerstvo vnútra registruje nárast žiadostí o zbrojné pasy. Zvýšenie obratu zaznamenali aj supermarkety – o 23 percent. Vonku sa strieľa, a preto ľudia varia viac doma.
V kníhkupectvách ide na odbyt ľahší žáner, časopisy, krížovky a scifi – napríklad román Badolina od Gabi Bicanovej o ríši, kde nepoznajú politiku a kde sa nebojuje, alebo Slepota od Josého Saramaga o pomaly slepnúcom spoločenstve.
Signálom poklesu vedomia povinnosti voči národu je stále väčší počet brancov, ktorí odmietajú nastúpiť do služby na palestínskych územiach. Ich počet vzrástol desaťnásobne. Neochabuje len láska k vlasti. Jeruzalemský lekárnik Avi Raz hovorí, že sa predáva menej viagry a kondómov, ale o to väčší záujem je o upokojujúce lieky. „Štát, kde nie je bezpečnosť, je štátom impotentných mužov,“ hovorí doktor Alexander Olšanjeski. V kríze sa ocitli aj verejné domy – prišli o dvadsať percent klientov.
(reuters, čtk)
Tematicky príbuzný článok:
Po obnovení dialógu strieľali izraelskí vojaci na vyjednávačov