
HZDS včera priznalo, že po minuloročnom premenovaní zo „širokospektrálneho hnutia“ na „ľudovú stranu“ sa členská základňa zmenšila o 40 percent. Vlani bolo v hnutí registrovaných 70 000 ľudí, teraz ich je okolo 40 000. Oľga Keltošová dokonca hovorí, že členská základňa sa znížila o polovicu. Napriek tomu prišlo na včerajšie stretnutie HZDS s občanmi do bratislavského hotela Kyjev dosť ľudí. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Už na začiatku stretnutia poslankyne HZDS Oľgy Keltošovej s občanmi v bratislavskom hoteli Kyjev bolo jasné, na čom sa účastníci (väčšinou členovia hnutia z okresu Bratislava I) zhodnú. Obsahoval to list premiérovi Dzurindovi, ktorý mali organizátori už pripravený a prítomným ho len prečítali.
Nikomu z nich to neprekážalo. „Odstúpiť by mal, potkan jeden.“ Podpisovali tento list, ale aj štyri petície – proti komárňanskej župe, proti maďarskej fakulte, proti charte menšinových jazykov a proti odčleneniu dvoch okresov na Záhorí od Trnavského kraja.
Oľga Keltošová, ktorá v médiách kritizovala predsedu Mečiara za diktátorský spôsob, akým HZDS vedie, túto tému pred členmi neotvorila. „Ľudia čítajú a podľa otázok môžete vidieť, aké problémy ich zaujímajú. Ja nemám dôvod to otvárať.“
Rozprávala o tom, čo by malo ľudí najviac zaujímať, keď sa stretnú s bývalou ministerkou sociálnych vecí. O nezamestnanosti, školstve, zdravotníctve. „Prečo niečo nasilu lámať cez koleno.“
Na jej výroky v novinách sa spýtal len jeden pán, ktorého trápilo, či je dobré, alebo zlé, keď HZDS klesol počet členov o polovicu. „Je to zle, že sa naše rady stenčili alebo sa tešiť, že stúpla kvalita?“
Keltošová povedala, že odišli ľudia, ktorí z členstva už nemali nijaké výhody a zostali tí presvedčení.
„Ak niekto necíti morálnu povinnosť alebo záväzok sa preregistrovať, nech radšej odíde.“ Niektorí odišli, lebo chceli byť v hnutí, ale nie v strane a HZDS je už strana.
Od neúspešného referenda je členstvo hnutia podľa nej málo aktívne, nikde ho nevidno. Potom nemá kto presviedčať občanov, že môžu svoju situáciu zmeniť.
Na otázku, prečo nevolá HZDS ľudí do ulíc, povedala, že to nemá význam. Svojou najväčšou šancou, zmeniť vládu po referende, občania pohrdli, aj na mítingy odborov ich chodí málo. „Táto apatia nie je dobrá.“
Hnutie už pripravuje programy, ako zatrasie s ekonomikou i sociálnymi vecami, keď zostaví vládu. „My nebudeme písať čierne knihy.“ O tom, s kým HZDS vládu zostaví, „sa budeme baviť päť minút po voľbách“.
BORIS ZEMKO