WASHINGTON, BRATISLAVA – Visegrádska štvorka sa predstavila v Spojených štátoch. Vôbec po prvý raz sa do Ameriky spoločne vybrali štátni tajomníci ministerstiev zahraničných vecí z Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska. Do Washingtonu prišli z nášho pohľadu v pravý čas: nová administratíva prezidenta Georgea Busha sa ešte len rozbieha a hľadá stanovisko k ďalšiemu rozšíreniu NATO.
„Visegrád sa aj tu v Amerike vrýva do povedomia ľudí,“ povedal podľa ČTK český štátny tajomník Pavel Telička. Spolu s Ivanom Babom z Maďarska, Andrzejom Ananiczom z Poľska a Jánom Figeľom rokovali s vysokými predstaviteľmi amerického ministerstva zahraničia, prezidentského úradu a Kongresu USA.
Praha, Varšava a Budapešť už v aliancii sú. Aj preto ich predstavitelia zdôrazňovali fakt, že po vstupe do EÚ sa vo vzťahoch k USA nič nezmení. Nezabudli ani na nás. Spoločná misia V 4 bola symbolickou podporou nášmu vstupu do NATO. „Posolstvom našej cesty je upozorniť na potrebu ďalšieho kola rozšírenia NATO,“ povedal v rozhovore pre denník The Washington Times Baba.
Maďarský štátny tajomník odmietol špecifikovať, ktoré krajiny by sa mali novými členmi stať. V prípadných scenároch sa vždy objavuje Slovensko. Podľa Figeľa sa vo Washingtone už nehovorí o tom, či vôbec a kedy sa bude aliancia rozširovať, ale o tom, koho na summite v Prahe pozvú a aký scenár ponúknu neúspešným kandidátom. Vplyvná Heritage Foundation, ktorá je veľmi blízka Republikánskej strane, odporučila novej americkej administratíve rozšírenie o Slovinsko, Slovensko a Litvu.
The Washington Times zopakoval, že Slovensko sa vinou vlastnej autoritatívnej vlády v roku 1999 do NATO ako jediná krajina z V 4 nedostalo. „Dnes s prozápadnou vládou sa Slovensko považuje za pravdepodobného kandidáta na členstvo,“ napísal denník.
Aj v Spojených štátoch by si podľa želania Visegrádu mohli uvedomiť, že bez Slovenska nie je región kompletný. Podľa diplomatických zdrojov vo Washingtone to Amerika chápe. Visegrádsku štvorku považujú za príklad spolupráce a spoluzodpovednosti za bezpečnosť a celkový ekonomický a sociálny rozvoj regiónu.
„Nesmieme sa ale cítiť sebaistí v tom, že rozhoduje geografia. Rozhoduje totiž geopolitika, to znamená aj priestor, ale predovšetkým kritériá a hodnoty, podľa ktorých sa rozvíja naša politika a vzťahy,“ povedal pre SME Ján Figeľ.
Štátni tajomníci V 4 prišli do Spojených štátov pri príležitosti 10. výročia vzniku visegrádskej iniciatívy. V utorok sa stretli s námestníkom amerického ministra zahraničných vecí Richardom Armitagom a v Bielom dome so Stevom Hadleym, zástupcom Condoleezzy Riceovej, poradkyne amerického prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti. V stredu rokovali so šiestimi kongresmanmi. Na záver sa zúčastnili na konferencii Príspevok V 4 k transatlantickej spolupráci, ktorú organizovalo Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie. Diskusiu viedol Zbigniew Brzezinski, bývalý poradca prezidenta Jimmyho Cartera. Okrem štyroch stredoeurópskych diplomatov sa panelovej diskusie zúčastnil aj bývalý veľvyslanec USA pri NATO Robert Hunter.
Visegrádska štvorka sa spoločne predstavila už začiatkom februára na ekonomickom seminári v New Yorku. Podľa pozorovateľov je pre tieto krajiny, najmä tri menšie – ČR, Maďarsko a Slovensko veľmi dôležité vystupovať spoločne ako región. Spoločne sa totiž môžu ľahšie dostať na politickú mapu predstaviteľov Spojených štátov.
MATÚŠ KOSTOLNÝ