BRATISLAVA. Už len do stredy majú obyvatelia obcí a miest čas, aby zaplatili niektoré miestne dane. Tí, ktorí sa v minulom roku stali majiteľmi domu, musia do konca januára podať priznanie k dani z nehnuteľnosti.
V niektorých obciach sa dajú dane zaplatiť aj na splátky, obce o tom svojich občanov vždy oboznámia.
Napríklad v Brezovej pod Bradlom mesto daň za psa vymeria do 31. marca s tým, že ju treba zaplatiť do 30. apríla.
"Daňovníci na Slovensku sú asi všetci rovnakí. Aby zaplatili, treba ich na to upozorniť...," hovorí Milan Rentka, prednosta Mestského úradu Námestovo. Mesto to riešilo vyhlásením v mestskom rozhlase, čo je vraj operatívnejšie, efektívnejšie i podstatne lacnejšie, ako poštou zasielať kadejaké výzvy a upozornenia. Tých, ktorí ani na oznam v rozhlase nezareagujú, písomne vyzvú "s poučením o možnosti uplatnenia sankcií v zmysle príslušných zákonov".
Mestský úrad Rimavská Sobota prostredníctvom regionálnej tlače a internetovej stránky upozornil na povinnosť podať priznanie k dani z nehnuteľnosti. "V súčasnosti občania chodia na úrad podávať daňové priznania, respektíve dokladovať podklady na uplatnenie (daňovej) úľavy," povedala vedúca finančného oddelenia úradu Oľga Fabová. Daň za psa treba zaplatiť do 31. januára, pričom už do 15. januára daňovníkom poslali platobné výmery a poštové poukážky.
"V súčasnosti sa daň platí." Fabová je však presvedčená, že určite budú takí, ktorí daň nezaplatia včas. "V takomto prípade si uplatňujeme nedoplatky aj so sankciou - úrok z omeškania."
Milan Kučerka z Mestského úradu v Dubnici nad Váhom tvrdí, že nedoplatky na dani z nehnuteľností, ktoré mesto eviduje, predstavujú zhruba dva milióny korún. Čo do veľkosti dlhov, najviac dlhujú firmy, fyzické osoby menej.
Eva Hackenbergová z Mestského úradu Trenčianske Teplice povedala, že neuhradené miestne dane mesto vymáha "zasielaním výziev na uhradenie nedoplatku a formou exekúcie".
Ak je dlžník zamestnaný, tak sa mu väčšinou siahne na mzdu. Ak nie je zamestnaný, zisťuje sa, či má aktívne účty v banke a podobne. Kučerka dodal, že sa im ešte nestalo, že by došlo na záložné právo, čiže exekúciu nehnuteľnosti alebo jej časti. Jeden taký prípad vraj už je v tejto fáze.
Čo treba urobiť do 31. januára
Obci alebo mestu zaplatiť
- daň za psa,
- daň za predajné automaty,
- daň za nevýherné hracie prístroje.
Daňovému úradu zaplatiť
- daň z motorových vozidiel.
Obci alebo mestu podať priznanie
- k dani z nehnuteľností, čiže z pozemkov, stavieb alebo bytov.
Priznanie k dani z nehnuteľností
Podať priznanie treba vtedy
- ak v minulom roku 2006 občanovi vznikla daňová povinnosť, čiže sa napríklad stal vlastníkom nejakej nehnuteľnosti alebo
- ak sa zmenili skutočnosti rozhodujúce na vyrubenie dane, čiže ak sa od predchádzajúceho podania priznania zmenilo niečo podstatné. Napríklad
-- druh či výmera pozemku,
-- užívanie stavby,
-- výmera zastavanej plochy.
Za takúto zmenu sa nepovažuje
- zmena sadzieb dane, ktorú urobila obec,
- zmena oslobodenia od dane alebo daňovej úľavy, ktorú urobila obec,
- zmena vekovej hranice občanov, ktorú urobila obec,
- zmena hodnoty pôdy alebo pozemku,
- ani uplynutie lehôt na oslobodenie od dane, ktoré vyplýva zo zákona, takže priznanie podať netreba.
Zato tí, ktorí si mienia prvý raz nárokovať úľavu či oslobodenie od dane, priznanie podať musia.
Ak pozemok, stavba, byt alebo nebytový priestor v bytovom dome je v spoluvlastníctve viacerých osôb, priznanie podá každá takáto osoba, a to tak fyzická, ako aj právnická.
Ak sa spoluvlastníci dohodnú, priznanie podá ten, koho určili dohodou, pričom to obci alebo mestu musia písomne oznámiť pred uplynutím lehoty na podanie priznania.
Na manželov, ktorí nehnuteľnosť majú v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, sa to nevzťahuje. V tomto prípade priznanie podáva jeden z manželov.
Sankcie za nedodanie priznania
Ak daňové priznanie človek podá po zákonnej lehote, správca dane - pri miestnych daniach obec alebo mesto - mu za každý deň omeškania uloží pokutu vo výške od 0,2 % priznanej dane do 10 %. Pokuta môže predstavovať najmenej dvetisíc a najviac jeden milión korún.
Ak by pokuta v jednotlivom prípade nepresiahla 100 korún, obec ju neuloží.
Ak priznanú daň (prostredníctvom daňového priznania) alebo jej splátku daňovník nezaplatí v lehote alebo v takej výške, akej má, obec mu z toho, čo dlhuje, vyrubí sankčný úrok, a to vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska.
Ak by sankčný úrok jednotlivo nepresiahol 100 korún, obec ho nevyrubí.
(joč)