BRATISLAVA. Pri sobotňajšom útoku na rabína Barucha Myersa a jeho syna postupovali policajti rýchlo. Rabín ocenil, že poznali zákony a dokázali konať. „To je asi to, čo môže človek očakávať,“ povedal.
Myers sa chcel pôvodne len sťažovať na to, že ho dvaja muži obťažovali. Policajná hliadka však podľa neho dobre zhodnotila situáciu. Muži sú obvinení z trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd. S takýmto koncom zrejme nepočítali. „Veľmi sa smiali. Nemali tušenia, že sa obrátim na políciu.“
Rabín priznal, že podobný útok nezažil po prvý raz. Doteraz na slovné urážky nereagoval. V sobotu však boli útočníci agresívnejší ako obyčajne. Napriek tejto nepríjemnej skúsenosti sa necíti byť na Slovensku ohrozený. Nemyslí si, že by útoky ako ten sobotňajší odzrkadľovali celú spoločnosť.
Iné to bolo začiatkom 90. rokov, keď prišiel do Bratislavy zo Spojených štátov amerických. Vtedy ho napadli a pri útoku aj zranili. V tom čase nevedel, čo si má myslieť, či je to typické pre túto krajinu. „Ale teraz som tu už veľa rokov a žijem tu pokojne a šťastne.“
S razantným postupom polície je spokojný aj minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý útok odsúdil. Podľa neho „rozhodnosť polície v týchto prípadoch prispela k zjavnému upokojeniu situácie“.
Podľa Kaliňáka počet rasovo motivovaných trestných činov od prípadu študentky Hedvigy Malinovej v auguste minulého roka štatisticky klesol. Do septembra 2006 ich pritom bolo najviac za posledných deväť rokov. V roku 2005 ich polícia evidovala 25, pričom odsúdený bol len jeden páchateľ. Deväť prípadov policajti zastavili. Vyšetrovanie sa prestalo z rôznych dôvodov. Najčastejšie preto, lebo páchateľ bol maloletý alebo obeť nechcela nakoniec svedčiť.
Predseda SMK Béla Bugár sa štatistickému poklesu vôbec nečuduje. Nemyslí si, že naozaj odráža skutočnosť. Práve po prípade Malinová podľa neho ľudia prestali takéto útoky nahlasovať, lebo sa boja, že dopadnú ako ona. Spochybnením útoku na ňu minister vnútra a premiér vlastne neurobili z nej len klamárku, ale obeť, ktorá napadla sama seba.
Myers: Bol to ojedinelý prípad
Neobávate sa po sobotňajšom útoku, že počet takýchto prejavov intolerancie bude narastať?
„ Mám pocit, že ide o ojedinelý prípad. Dúfam, že budúcnosť nevyvráti tento môj dojem. Zatiaľ žijem s takýmto presvedčením.“
Chceli ste sa hneď obrátiť na políciu?
„ Ľutujem, keď čítam o tom, že obete neohlasujú takéto incidenty. Keď nebudeme venovať tomu čas, aby sme to riešili, tak čo potom môžeme čakať?
Pri útoku bol aj Váš 12–ročný syn. Ako to on celé vnímal?
„Je síce dieťa a má len 12 rokov, ale celkom dobre tomu rozumel. Nemusel som mu nič vysvetľovať. Viete, dnešné deti sú múdre.“