Včera sa Slovenskom prehnala ďalšia víchrica. Čo ju spôsobilo?
„Bola veľmi podobná tej spred jedenástich dní, aj keď bola o čosi slabšia. Na Chopku vtedy namerali rýchlosť vetra v nárazoch až 180 kilometrov za hodinu, kým včera to bolo len 144. Teraz je však chladnejšie a silný vietor na severnom a severozápadnom Slovensku sprevádza výdatné sneženie, čo situáciu výrazne komplikuje. Dôvodom víchrice je, že z Atlantického oceánu cez Pobaltie a ďalej do vnútrozemia Európy postupujú pomerne hlboké tlakové níže a poveternostné fronty s nimi spojené sprevádza veľmi silný vietor.“
Akú časť nášho územia zasiahol vietor, ktorý sa dá označiť ako víchrica?
„O víchrici hovoríme, ak rýchlosť vetra v nárazoch presiahne 74 kilometrov za hodinu. Front postupoval od západu na východ a víchrica sa prehnala najmä západným Slovenskom. V priebehu dňa vietor dorazil aj na východné Slovensko, sila vetra sa však vo vnútrozemí oslabila.“
Sú dve víchrice za niekoľko týždňov obvyklé?
„Nepamätám si, že by v posledných rokoch bol taký veterný január. To, aby sa na našom území zopakovala víchrica viackrát v priebehu jedného mesiaca, je mimoriadne. V 70. rokoch sa viackrát vyskytol podobný výrazný prenos vzduchových hmôt z Atlantického oceánu do vnútrozemia Európy, vtedy boli podobne veterné zimy.“
Aké počasie očakávate v najbližších týždňoch?
„Vo východnej Európe sa vytvorila snehová pokrývka, vzduch sa tam môže dostatočne ochladzovať. Ak táto vzduchová hmota začne prúdiť smerom k nám, spôsobí prechodné ochladenie a mrazivejšie počasie. Celkovo by však počasie malo mať skôr premenlivý charakter, chladnejší vzduch od severovýchodu bude striedať teplejšie veternejšie počasie.“