PRAHA, BRATISLAVA. Európska komisia včera navrhla zníženie výrobných kvót cukru v členských krajinách. V rokoch 2007 až 2008 by sa kvóty mali znížiť o 12 percent, čo predstavuje asi dva milióny ton cukru. Komisárka pre poľnohospodárstvo Mariann Fischerová-Boelová chce predísť nadprodukcii cukru. Vytvára ju európsky cukrovarnícky priemysel, ktorý sa nedostatočne reštrukturalizuje.
Komisárka predloží vo februári svoj návrh výboru, ktorý združuje odborníkov a zástupcov členských štátov. O znížení kvót sa definitívne rozhodne pravdepodobne v októbri.
Producenti môžu podľa návrhu komisie nadbytočný cukor predať mimo kvóty na priemyselné využitie napríklad na výrobu bioetanolu alebo na upotrebenie v chemickom priemysle.
Únia začala vlani v júli reformu cukrovarníckeho sektora a chce znížiť počas štyroch rokov produkciu cukru asi o šesť miliónov ton.
Ponúka až 730 eur za tonu cukorných kvót, ktorých sa producenti vzdajú. Európska únia tak chce predísť plošnému a jednorazovému zníženiu kvót. Komisárka Fischerová-Boelová už v decembri varovala, že reforma nepostupuje, ako by mala, a že nevyhnutné reštrukturalizácie môžu byť bolestivé. Kým vlani sa producenti vzdali asi 1,5 milióna ton kvót, tento rok to bude podľa komisie len asi 650-tisíc ton.
Očakáva sa preto, že prebytok na trhu na obdobie 2007 až 2008 bude veľmi výrazný. „Je jasné, že bude potrebné stiahnutie podstatnej časti kvót, aby sa táto rovnováha vyrovnala,“ píše sa vo vyhlásení komisie.
„Tento návrh považujem za tvrdý úder pre slovenských pestovateľov cukrovej repy a predstavujú pre nich likvidáciu. Staré členské štáty si riešia svoje problémy na náš úkor. Už terajšie výšky kvót spôsobujú, že Slovensko stráca,“ povedal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec.
Slovensko podľa neho prišlo minulý rok o 33 percent kvót zatvorením cukrovaru v Dunajskej Strede. „Tento rok si môže prikúpiť 10-tisíc ton,“ povedal Oravec.
Slovenské ministerstvo pôdohospodárstva sa k veci nevyjadrilo, lebo ešte nie sú známe presné podmienky a návrh nie je schválený.
S krátením kvót nesúhlasia ani českí pestovatelia. Spoločnosť Eastern Sugar musí zatvoriť svoje tri moravské cukrovary, aby Česká republika splnila plány reštrukturalizácie európskeho cukrovarníckeho priemyslu. Česká produkcia cukru klesne približne o 22 percent. „Česko bude po ich zatvorení musieť časť cukru dovážať,“ povedal prezident Agrárnej komory Jan Veleba.
Odporcovia však zdôrazňujú, že cieľom únijnej reformy bolo obmedzenie výroby cukru v nerentabilných oblastiach.
Autor: vf, čtk