Pozícia maďarského expremiéra Viktora Orbána (na snímke Reuters) sa v jeho strane Fidesz otriasa. To by však nebola nová správa. Podobné špekulácie sa objavujú asi každé dva roky. Orbán ovláda stranu pevne od roku 1993 a zatiaľ všetky pokusy nahradiť ho hravo odrazil.
Teraz to vyzerá vážnejšie. Orbán vlani prehral už druhé voľby a aj jeho najbližší spolupracovníci začínajú vážne uvažovať, či s ním na čele Fideszu vôbec majú šancu niekedy vyhrať.
Orbán rozdelil Maďarsko
Populista Orbán posledné dvoje voľby premenil na referendum o svojej osobe. Rozpoltil krajinu, no jeho strane vždy zostala menšia polovica voličov. Medzitým úspešne sústredil všetku moc vo Fidesze do vlastných rúk. O tom, kto v strane akú funkciu dostane a čo bude strana hlásať, nerozhodujú vnútrostranícke hlasovania, ale len Orbánova vôľa.
Na vážne vnútorné spory vo Fidesze verejnosť paradoxne upozornil článok, ktorý mal lídra podporiť. Vyšiel pred dvoma týždňami v straníckom denníku Magyar Nemzet. Autor píšuci pod pseudonymom zaútočil na kontroverznú historičku Máriu Schmidtovú, vplyvnú postavu národno-konzervatívnej scény.
Schmidtová bola v rokoch 1998 až 2002, počas Orbánovho premiérovania, šéfporadkyňou predsedu vlády a aj potom zostávala jeho blízkou dôverníčkou. V tom čase napríklad vyvolala búrku nevôle, keď počas prednášky označila holokaust za marginálnu epizódu druhej svetovej vojny.
Článok Schmidtovú obvinil, že spolu s bližšie nešpecifikovanými predstaviteľmi „veľkého kapitálu“ pripravuje rozkol v strane a vznik strany novej. Jej šéfom by sa mal stať ďalší doterajší Orbánov verný János Áder, ktorý v poslednom roku prišiel o stranícke funkcie v prospech iných Orbánových vyvolencov.
Spirituálny vodca
Pre revoltu sa vraj rozhodli, pretože sú nespokojní so „spirituálnym lídrom pravice“, ako článok nazýva Orbána. Podľa analytikov je tým článok zaujímavý. „Autor vlastne hovorí, že Orbán nie je obyčajným politickým lídrom, o ktorom by sa mohlo hlasovať. Je tam a hotovo, nie je možné ho vymeniť,“ tvrdí politológ Zoltán Somogyi.
Článok vyvolal veľkú búrku. Je zrejmé, že ho denník nemohol publikovať bez Orbánovho súhlasu. Autor zostáva i po dvoch týždňoch neznámy. Schmidtová jeho tvrdenia odmietla a vyzvala anonyma spolu s novinami na verejnú diskusiu. Denník to odmietol a tvrdí, že totožnosť autora redakcia nepozná.
Zaujímavé je, že vlani vyšiel v Magyar Nemzet podobný článok, taktiež od neznámeho autora, ktorý zaútočil na podpredsedu strany Zoltána Pokorného. V tom čase o ňom kolovali zvesti, že by chcel a mohol ohroziť Orbána.
Na Schmidtovú a Pokorného útočili noviny rovnakým spôsobom. Naznačovali, že stoja v službách veľkého kapitálu, Schmidtovú dokonca nazvali bohatou podnikateľkou. Spájanie s kapitálom je paradoxne v pravicovom Fidesze považované za jedno z najhorších obvinení.
Zradkyňa Schmidtová
Schmidtová sa stala pre radikálne pravicové kruhy verejným nepriateľom číslo jeden. Posledný škandál vyvolal krajne pravicový a antisemitský internetový portál kuruc.info, ktorý v nedeľu zverejnil číslo jej mobilu a dokonca údajný zoznam volaní z tohto telefónu. Mal dokazovať jej podvratné aktivity.
Ukázalo sa, že zoznam je pravdepodobne falošný. Portál napriek tomu podľa maďarského ombudsmana na ochranu osobných údajov Attilu Péterfalviho spáchal trestný čin. Prípad vyšetruje polícia, žalobou hrozí okrem Schmidtovej aj firma Vodafone, od ktorej spolupracovníka portál podľa tvrdenia extrémistov zoznam získal.
Viktor Orbán
Narodil sa v roku 1963, vyštudoval právo
1988 zakladá Fidesz
1989 známy sa stáva po radikálnom prejave nad rakvou Imreho Nagya, požadoval odchod sovietskych vojsk z Maďarska
zúčastňuje sa na rokovaniach o prechode k demokracii
od 1990 poslanec parlamentu
1993 prvý raz predseda Fideszu
1998 – 2002 premiér
Manželka Anikó Lévaiová je právnička, majú päť detí
(pm)