BRATISLAVA. Ministerstvo hospodárstva a vláda budú mať vplyv na reguláciu cien energií. Vyplýva to z konečného návrhu novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorú pripomienkoval aj gestorský výbor pre hospodársku politiku. V ňom má väčšinu vládna koalícia, preto je pravdepodobné, že táto verzia zákona prejde aj v pléne. Poslanci by o novele regulačného zákona mali hlasovať na nadchádzajúcej schôdzi.
K pôvodnému návrhu regulačnej novely ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka sa vyjadrili štyri parlamentné výbory. Z návrhu vypadol jeden odstavec, ktorý sa týkal najspornejších otázok, akou je napríklad regulácia ceny plynu a elektriny pre podnikateľov a regulácia silovej elektriny. Ministrovi Jahnátkovi sa takisto nepodarilo presadiť zastúpenie podnikateľov v rade regulačného úradu. V návrhu však zostáva vplyv vlády na regulačný úrad a vplyv rezortu hospodárstva na cenové konanie.
Vláda má vymenúvať a odvolávať predsedu a podpredsedu úradu na návrh regulačnej rady. Tá svoj návrh nemusí zdôvodniť. Troch členov regulačnej rady aj v súčasnosti navrhuje vláda a zvyšných troch členov parlament. Do funkcie ich vymenúva prezident.
Vláda alebo parlament majú mať možnosť prezidentovi navrhnúť odvolanie „svojho“ člena rady, ak podľa nich koná v rozpore s regulačnou politikou. Prezident však môže člena rady odvolať len v prípade, že sa preukáže nezákonnosť jeho konania alebo úradného postupu úradu.
Postavenie ministerstva hospodárstva sa tiež zmení. Stane sa účastníkom cenového konania a bude mať možnosť priamo ovplyvňovať ceny elektriny, plynu, vodného a stočného. V súčasnosti je účastníkom cenového konania len regulovaný subjekt a regulačný úrad. Ministerstvo sa bude vyjadrovať aj k cenovému rozhodnutiu regulačného úradu.
Novinkou je, že proti rozhodnutiu úradu sa bude možné odvolať predsedovi úradu.