v strižni, aby požiadavky Čínskeho filmového úradu zapracovala. Nesplnila všetky. Ale 65 percent áno.
Producent filmu Fang Li je zatiaľ spokojný. „S filmovým úradom sa nám veľmi dobre komunikovalo,“ povedal pre Reuters. Možno to znie čudne pri toľkých ústupkoch. Lenže filmári zrejme môžu byť radi, že sa s nimi cenzori vôbec bavia. Film je sexuálne ladený príbeh o vzťahu medzi šéfom erotického salónu a jeho zamestnankyňou. Cenzori chceli, aby sa zmenil charakter ženskej postavy a nevyhovovalo im ani vyznenie a význam niektorých scén.
„Kedysi by pri takomto filme nebola skoro žiadna šanca vyjednávať. Teraz však boli obe strany ochotné pristúpiť na kompromis,“ hovorí Fang. Či mierne pozmenený film bude naozaj môcť ísť do Berlína, by mal filmový úrad rozhodnúť každú chvíľu. Producent Fang má dobre na pamäti, čo sa minulý rok stalo s režisérom Lou Ye a jeho filmom Letný palác. Príbeh o liberálnej čínskej mládeži, morálke, politike, ale aj o hospodárskej kríze sa bez povolenia cenzorov premietol na festivale v Cannes (a o pár mesiacov neskôr aj na MFF Bratislava). A prišiel trest. Režisér dostal na päť rokov stop. Úrad si nerobil veľké starosti s vysvetľovaním. Do svojho stanoviska len napísal, že scény z demonštrácie a masakru na Nebeskom námestí neboli technicky dobré.
Ako vyzerajú filmy, ktoré Čínsky filmový úrad schváli a odporučí do svetovej distribúcie, sme mohli vidieť pred dvomi rokmi. Prehliadku čínskeho filmu s veľkou slávou otváral film Nádherné obdobie. Bola to jasná propaganda a s filmovým umením mal spoločné máličko.
Autor: kk