BRATISLAVA. Premiér Robert Fico už nechce byť predsedom Smeru. „Popri práci vo vláde mi nezostáva dosť času, aby som riadil stranu,“ povedal v televízii Markíza. O termíne odchodu ani o svojom nástupcovi na čele strany však hovoriť nechce.
Podpredseda Smeru a vicepremiér Dušan Čaplovič hovorí, že Ficov krok nesúvisí s nijakým napätím ani bojom frakcií v strane. Rovnako za tým podľa neho netreba hľadať Ficove zdravotné problémy. „Ide o logické vyústenie situácie, keď sa musí naplno venovať vláde,“ povedal Čaplovič.
Politológ László Öllős síce nepozná zákulisie Smeru, no verí, že Fico toho má naozaj veľa. „Možno tým chcel vyslať signál, že nekoncentruje všetku moc vo svojich rukách.“ Na Ficovom „postavení a váhe“ v strane sa však nič nezmení. Smeru jeho odchod nijako neublíži, verejnosť ho bude naďalej vnímať ako prirodzeného lídra, myslí si Öllős.
Europoslankyňa Smeru Monika Beňová kroku svojho predsedu nerozumie. „Nevidím v tom žiadnu racionalitu, po takom volebnom úspechu nie je dôvod špeciálne sa venovať straníckej práci. Okrem toho, pán premiér môže predsa časť úloh delegovať na ministrov.“ Podľa Beňovej je možné, že Fico sa chce vzdať straníckej funkcie, aby mohol v roku 2009 kandidovať za prezidenta.
Korunný princ
Čaplovič odhaduje, že Fico sa vzdá predsedníckej stoličky v Smere do „dvoch až troch rokov“. Sám ho vraj presviedčal, aby ešte túto tému na verejnosti neotváral. „Je dobré, že teraz, keď sme vo vláde, riadi stranu Robert Fico.“
O tom, kto povedie Smer pred ďalšími voľbami, sa podľa Čaploviča ešte v strane nediskutuje. „Myslím, že viacerých ľudí z vedenia prístup pána predsedu zaskočil,“ reagovala Beňová. Čaplovič predpokladá, že Fico si v najbližších mesiacoch vyberie „akéhosi korunného princa“, ktorého označí za svojho nástupcu. „Nie je to štandardný postup, mala by o tom prebehnúť vnútrostranícka diskusia,“ myslí si Beňová.
Čaplovič hovorí, že predsedom byť nechce, kreslo vicepremiéra vníma ako vrchol kariéry. „Určite by to mal byť niekto mladší.“
Politológ László Öllős je presvedčený, že Roberta Fica nenahradí nikto z vnútrostraníckej opozície okolo Moniky Beňovej. „Predpokladám, že Fico si vyberie blízkeho človeka, robia to tak aj iné strany.“ Najväčšie šance sa pripisujú podpredsedom strany - Maďaričovi, Kaliňákovi a Paškovi.
Ministra kultúry Mareka Maďariča označil nedávno Čaplovič za človeka, s ktorým sa Fico najčastejšie radí. „Sú rovnaká generácia. Maďarič je navyše veľmi uvážlivý, nekonfliktný človek.“
Maďarič ani Kaliňák na otázku SME, či majú ambíciu vystriedať Fica na čele strany, nereagovali. Predseda parlamentu Pavol Paška hovorí, že je rovnako vyťažený ako premiér, takže sa touto otázkou dnes nezaoberá.
Mikuláš Dzurinda bol predsedom strany aj vlády dve volebné obdobia.
Politická mŕtvola
Fico už na decembrovom sneme Smeru hovoril, že treba oddeliť funkcie premiéra a predsedu strany.
„Ak chceme do budúcnosti zvládnuť súboj dvoch silných strán, strana musí byť disciplinovaná, musí mať silných lídrov, ale líder, ktorý sedí vo vláde, nemá šancu zvládať stranícku úroveň,“ povedal.
Hovoril tiež, že nechce skončiť ako politická mŕtvola a že vie, čo urobí po prípadnom úspechu Smeru v ďalších voľbách.
Ako je to v zahraničí
V našich končinách nie je obvyklé, aby predseda najsilnejšej vládnej strany neobsadil premiérske kreslo. Premiér nie je momentálne predsedom strany v Maďarsku, kde sa však diskutuje o možnosti, že Ferenc Gyurcsány do čela strany pôjde.
Premiéri zvyčajne z čela strán odstupujú, ak sa pre ne stali príťažou a nepovedú ich do volieb ako volební lídri. V Česku ešte za vlády Stanislava Grossa prevzal jeho ČSSD Jiří Paroubek. V posledných týždňoch pred voľbami nebol šéfom nemeckých socialistov ani Gerhard Schröder. V oboch prípadoch išlo skôr o riešenie sporov, ako o zámer oddeliť funkcie.
Iná situácia je v Amerike, prezident George Bush nie je formálne šéfom republikánov.