Šéf krajne pravicovej strany slobodných v Rakúsku Heinz-Christian Strache má vážny problém. V médiách sa minulý týždeň objavili 20 rokov staré fotografie, na ktorých je zobrazený vo vojenskom mundúre pri čomsi, čo by mohol byť nácvik bojových situácií. Zábery pôsobia dojmom, že ide o cvičenie pravicových radikálov.
Hlúpa zábava?
Strache sa bráni, že hral s partiou paintball. Nevylučuje, že sa objavia aj zábery na ktorých hajluje. „Bol som mladý a hlúpy,“ vysvetľuje predseda štvrtej najsilnejšej strany v Rakúsku.
Historici Dokumentačného archívu (DÖW) tvrdia, že Stracheho zábery nezachytávajú len pri pomerne nevinnej hre na vojakov. Spolu s ním je tam údajne neonacista Andreas Thierry, dodnes aktívna a dobre známa osobnosť rakúsko-nemeckej krajne pravicovej scény. Okrem toho sa špekuluje, že existujú fotografie, na ktorých je Strache s ďalšími osobami rakúskych extrémistov.
Kde sa staré fotografie vzali a prečo sú ich zrazu plné médiá? Rakúsky denník Der Standard píše, že dôvodov môže byť niekoľko. Tým hlavným je zrejme spor o predsednícky post v strane medzi Strachem a poslancom Ewaldom Stadlerom. Práve od neho sa snímky mali dostať na verejnosť. Okrem toho má vraj Strache medzi neonacistami dosť neprajníkov, ktorí by mohli mať záujem diskreditovať ho.
Denník Österreich napísal, že na fotografiách je zobrazené cvičenie Národného frontu, ktoré založil pravicový extrémista Gerd Honsik (dnes je na úteku v Španielsku), a korutánskej radikálnej skupiny pod vedením Thierryho. Denníku to mali potvrdiť ľudia blízki týmto združeniam.
Zakázané radikálne skupiny
Ak sa tvrdenia ukážu ako pravdivé, Strache má problém. Národný front bol v roku 1984 v Rakúsku postavený mimo zákona a členov z oboch skupín neskôr súdne stíhali.
Zábery z cvičenia pochádzajú zrejme z okruhu týchto ľudí, ktorí ich posunuli Stadlerovi. Radikálne skupiny Stracheho podporovali pred voľbami, ale po voľbách si ich rozhneval, pretože sa od nich v médiách dištancoval .
Ku kauze sa vyjadril aj kancelár Alfred Gusenbauer (SPÖ). Vyhlásil, že okolo fotografickej vojny slobodných netreba robiť veľké haló. Zelení aj niektorí spolustraníci mu to vyčítajú. Tvrdia, že k neonacizmu treba zaujať jasný zamietavý postoj.
Strana slobodných (FPÖ) skončila v októbrových voľbách na štvrtom mieste. V parlamente má rovnaký počet kresiel ako Zelení.
Autor: Jana Hoffstädterová -Hoschek