BRATISLAVA. Pri žiadosti o hypotekárny úver sa klient rozhoduje aj o tom, či a na aké obdobie sa zaviaže platiť pevnú úrokovú sadzbu.
Očakávaný vstup Slovenska do eurozóny znamená, že úrokové sadzby, ktorými sa úročia slovenské koruny, sa postupne budú približovať nižším sadzbám v eurách. Zlacnieť by preto mohli aj úvery. „Pokles úrokových sadzieb naznačujú aj sadzby úverov v eurách. Tie možno dnes získať približne o percento lacnejšie ako v korunách,“ povedal Emil Zuzík z EuroFin Consulting.
Niektorí ekonómovia preto odporúčajú pri žiadostiach o hypotéku sadzbu viazanú na kratšie obdobie. „Vzhľadom na očakávaný pokles úrokov na peňažnom trhu a blížiaci sa termín vstupu do eurozóny, sa zdá ako vhodná voľba fixácie úroku na jeden rok,“ povedal analytik VÚB banky Martin Lenko.
Záujem je o úrokové sadzby na kratšie obdobie
Podľa Miroslavy Mitkovej z Hypocentra žiadatelia o hypotekárny úver dnes uprednostňujú úroky viazané práve na jeden rok, prípadne variabilnú sadzbu. „Niektorí sa rozhodnú pre sadzbu na tri roky, ak je nižšia než úrok viazaný na rok,“ povedala Mitková.
Záujem o fixáciu úrokovej sadzby na tri roky potvrdil aj analytik Tatra banky Róbert Prega. „Je určitým kompromisom medzi dlhou fixáciou a zabezpečením nemennosti sadzby do vstupu do eurozóny,“ povedal Prega. V porovnaní s obdobím spred niekoľkých mesiacov nie je podľa neho dôvod na obavy z rastu sadzieb.
Banky majú rozdielne očakávania o vývoji úrokov
Rozhodnutie o viazanosti úrokovej sadzby závisí aj od konkrétnej finančnej inštitúcie, v ktorej klient čerpá hypotéku. Úročenie hypotekárnych úverov naznačuje, aké majú banky očakávania o vývoji sadzieb do budúcnosti.
„Niektoré banky pri dlhšej fixácii úrokové sadzby znižujú, iné používajú rovnaké sadzby bez ohľadu na viazanie,“ povedal Zuzík. Ostatné banky pri dlhšej fixácii používajú vyššie úrokové sadzby ako pri ročnej.
Klient by si mal sadzbu vybrať aj podľa toho, či zvažuje možnosť splatiť úver predčasne. „Ak niekto o tom uvažuje, mal by sa rozhodnúť skôr pre kratšie viazanie,“ povedal Zuzík.
Naopak, ak si chce presne naplánovať výdavky na splátky na viac rokov dopredu, bude zrejme uvažovať o dlhšej fixácii úrokovej sadzby.
Môže sa oplatiť aj sadzba na 10 rokov
Klienti, ktorí už majú hypotekárny úver a vybrali si variabilnú sadzbu alebo viazanie na jeden rok, majú v zmluve uvedené, že úrok môže banka upraviť podľa vývoja ročnej sadzby BRIBOR.
Vladimír z Bratislavy sa pred dvoma rokmi rozhodol pre variabilnú sadzbu. Dnes platí banke úrok 7,8 percenta. V zmluve má uvedené, že banka môže sadzbu meniť podľa vývoja ročnej sadzby BRIBOR na trhu a k tomu si pripočíta maržu 3,01 percenta.
Nedávno mu banka ponúkla úrokovú sadzbu 5,25 percenta na desať rokov. Po odrátaní marže pre banku by sa mu táto sadzba podľa zmluvných podmienok mala oplatiť dovtedy, kým sa ročná sadzba BRIBOR a po prijatí eura EURIBOR udrží nad 2,24 percenta.
Aktuálna úroková sadzba pre ročný BRIBOR je 4,37 percenta a ročný EURIBOR je 4,07 percenta. V prípade ročnej sadzby EURIBOR sa očakáva nárast.
„Predpokladám, že v čase vstupu do eurozóny začiatkom roku 2009 by sa základná sadzba v eurozóne mohla pohybovať okolo 4 percent a podobne aj 12-mesačný EURIBOR. V ďalších rokoch by mala pomaly klesať k 3 percentám. Z dlhodobejšieho hľadiska by sa ročný EURIBOR mohol pohybovať v priemere okolo 3,5 percenta,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.
Hypotékyv eurách
Úrokové sadzby pre hypotekárne úvery v eurách sú približne o jedno percento nižšie ako pri korunových úveroch. Podľa ekonómov je úver v eurách zaujímavý najmä pre ľudí, ktorí už dnes majú pravidelný príjem práve v tejto mene. „Ak by sme zarátali náklady na prevod korún na eurá, pre bežných občanov s príjmom v korunách, táto alternatíva nie je až taká výhodná," povedal Emil Zuzík z EuroFin Consulting. Konečný kurz, pri ktorom sa koruny budú zamieňať za eurá pri vstupe do eurozóny, by mal byť podľa ekonómov silnejší ako v súčasnosti.
„Ľudia by si však mali zvážiť, či sa im hypotéka v eurách oplatí," povedal analytik Tatra banky Róbert Prega.
Úroky by mali klesnúť
Banky odvíjajú úročenie hypoték aj od vývoja úrokov na peňažnom trhu. Takou je napríklad medzibanková úroková sadzba BRIBOR.
Vstupom do eurozóny však korunové úrokové sadzby zaniknú. Na Slovensku sa budú využívať úrokové sadzby Európskej centrálnej banky.
Referenčná úroková sadzba BRIBOR bude nahradená sadzbou EURIBOR.
„Tie sú nastavené pre európske, pomalšie rastúce ekonomiky s nízkou infláciou a sú nižšie ako slovenské sadzby,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.
Naše úroky by sa mali k európskym postupne približovať, preto sa očakáva ich postupný pokles.
„Najskôr sa vyrovnajú úroky s dlhšími splatnosťami a s blížiacim sa vstupom do eurozóny budú postupne splývať aj kratšie splatnosti,“ povedal vedúci oddelenia derivátov a štruktúrovaných produktov Dexia banky Jozef Krško.
Rozdiel v kľúčových sadzbách našej a Európskej centrálnej banky je dnes 1,25 percenta. Pri niektorých splatnostiach je rozdiel v úročení korún a eur takmer nulový. Keďže v súčasnosti eurové sadzby rastú, výraznejší priestor na pokles úrokov je len pri kratších lehotách splatnosti.
Ekonómovia upozorňujú, že do nášho vstupu do eurozóny sú ešte dva roky a odhad sadzieb nesie v sebe veľkú neistotu. „Je spojená s vývojom vonkajších faktorov, napríklad vývojom cien ropy alebo ekonomiky USA, na ktoré nemá ECB vplyv,“ povedala analytička ČSOB Silvia Čechovičová.