ŽIAR NAD HRONOM. Slovenský vidiek starne, čo môže v budúcnosti priniesť mnohé problémy.
Podľa národného strategického plánu rozvoja vidieka sa až dve tretiny vidieckych regiónov v roku 2003 pohybovali nad celoslovenským vekovým priemerom.
Obce s mladými rodinami
Na Slovensku však existujú aj obce s mladým obyvateľstvom. Starostovia tu zvyčajne riešia úplne odlišné problémy, ako ich kolegovia.
Nízky vekový priemer dosahujú hlavne obce z regiónov s vysokou pôrodnosťou, prípadne s netradičnou obecnou históriou.
Taký je prípad Hornej Vsi, kde je vekový priemer obyvateľov necelých 34 rokov. Obec vznikla v 14. storočí a ak by do jej rozvoja zasiahla v 20. storočí blízka Kremnica, zrejme by tu žilo staršie obyvateľstvo.
Obec s panelákmi
Niekoľko rokov bola obec mestskou časťou Kremnice a začalo sa v nej stavať sídlisko pre obyvateľov mesta. Panelákom ustúpila aj časť typickej obecnej zástavby. Pred časom sa Horná Ves od Kremnice osamostatnila. Starostka Simona Holicová hovorí, že ich problémy sú v porovnaní s inými obcami odlišné.
„Nemyslím si, že obce s nízkym vekovým priemerom to majú jednoduchšie. Máme vyše 700 obyvateľov, väčšina sa na sídlisko prisťahovala z mesta. Očakávajú takú vybavenosť a služby ako v meste, čo nie je jednoduché v dedinských podmienkach dosiahnuť,“ dodáva starostka.
Drogy na dedine
Prevažnú časť stratégie obec zameriava na mladé rodiny. V Hornej Vsi žije 200 detí, do základnej školy však musia chodiť do mesta. Starostka nechce, aby im sídlisko slúžilo iba ako nocľaháreň, ale aby tu našli rôznorodé využitie voľného času.
„Bohužiaľ, stretávame sa aj s tým, čo väčšina obcí nepozná - s drogami. Musíme vymyslieť dostatok programov, aby sa deti nenudili,“ dodáva.
Školu potrebujú rozšíriť
Vo Vtáčkovciach na východe republiky je vekový priemer tiež veľmi nízky – približne 24 – 25 rokov. Starosta Milan Zimerman plánuje predovšetkým rozvoj školstva.
„Približne 90 percent obyvateľov obce tvoria rómske rodiny. Zatiaľ čo v mnohých obciach školy rušia, my musíme uvažovať nad prístavbou. Kapacitne to už nestíhame, “ dodáva.
V mnohých prípadoch ide o deti z problémových rodín, pre ktoré treba organizovať kvalitnú alternatívnu výučbu. Nie vždy sa na to darí zohnať peniaze a ľudí. Starosta dodáva, že nízky vek obyvateľov by im priniesol výhody iba vtedy, keby nebola v obci vysoká nezamestnanosť.
Budeme starnúť naďalej?
Zatiaľ čo v roku 1998 bol priemerný vek obyvateľa Slovenska 35,4 roka, v roku 2003 už vzrástol na 36,8 roka.
Výrazne sa to prejavilo na vidieku, kde dve tretiny okresov priemerný vek prekračovali.
Podľa demografických prognóz sa starnutie ešte zrýchli po roku 2014, čo môže mať negatívny dopad na verejné rozpočty.
(eta)