BRUSEL. Už na budúci rok by mohli slovenské školy, nemocnice či domovy dôchodcov zavaliť ovocím a zeleninou zadarmo. Ich pestovatelia by dostali zaplatené sto percent ceny priamo z rozpočtu Európskej únie. Tak si bruselskí úradníci predstavujú boj proti obezite Európanov aj prebytkom na trhu.
Cola na druhé miesto?
Počas nasledujúcich šiestich rokov chce Brusel minúť 48 miliónov eur na to, že v školách alebo na letných táboroch bude dostatok ovocia a zeleniny. Ďalších šesť miliónov zaplatí farmárom za spustenie reklamy na zdravú výživu medzi dospievajúcimi do osemnásť rokov.
„Mladí ľudia začínajú byť veľmi tuční a to bude mať vplyv na rozpočty členských štátov. Musíme zlepšiť stravovacie návyky mladej generácie,“ komentovala plán Bruselu komisárka pre poľnohospodárstvo Mariann Fischerová-Boelová. Voľne dostupné jablká alebo paradajky by podľa nej mohli „aspoň odsunúť McDonalds a Coca-colu na druhé miesto“.
Z tabuliek vyplýva, že len dva európske národy Gréci a Taliani spotrebujú denne najmenej 400 gramov ovocia alebo zeleniny, čo je norma odporúčaná Svetovou zdravotníckou organizáciou. Slováci nezjedia ani polovicu odporúčaného množstva. Podstata plánu je nájsť rovnováhu na trhu s ovocím a zeleninou, ktorý čelí lacnému a často chuťovo lepšiemu dovozu z tropického zámoria.
Komisárka chce, aby farmári v únii sťahovali z trhu nepredajné prebytky, a preto mení spôsob dotovania. Namiesto peňazí za každé kilo tovaru sa 1,4 miliardy eur, ktorými Brusel ročne dotuje pestovateľov ovocia a zeleniny, rozdelí medzi farmárov jednorazovo podľa plochy záhonov či sadov.
Prísne pravidlá
Ak by sa farmár rozhodol dobrovoľne stiahnuť časť svojej jablkovej úrody z trhu a ponúkol ju zadarmo na konzumáciu, komisia mu každé kilo zaplatí. Systém sa bude držať presných pravidiel: Brusel sa chce vyhnúť zavaleniu škôl ovocím, o ktoré nebude mať nikto záujem, a tak množstvo preplateného tovaru nesmie prevýšiť päť percent celkovej produkcie firmy. Záujemcovia budú musieť preukázať aj kvalitu úrody.
Plán teraz musia schváliť národné vlády. Ak sa tak stane, zmena bude o rok platná. Zapadá do celkovej reformy poľnohospodárskej politiky, ktorá zhltne viac ako 40 percent stomiliardového rozpočtu únie.
Zmena smeru dotácií od množstva k jednorazovej dotácii sa už dnes týka obilnín alebo mliečneho sektora. Teraz prišlo na ovocie a zeleninu, ktoré predstavujú 20 percent poľnohospodárskej produkcie v únii. Hlavnými dodávateľmi sú Španielsko, Taliansko a Francúzsko.