TEHERÁN. Irán bude mať čoskoro na obežnej dráhe Zeme vlastnú družicu. Vyhlásil to Alaoddin Boroujerdi, predseda iránskej parlamentnej komisie pre národnú bezpečnosť. Informáciu priniesol americký odborný časopis Aviation Week and Space Technology.
Iránski vedci prebudovali najsilnejšiu balistickú raketu Šaháb 3 na satelitný odpaľovací systém. Po sérii testov sa Irán zrejme zaradí na zoznam krajín s vlastným kozmickým programom. Podľa vyhlásení vedcov dokáže 30-tonová raketa do kozmu vyniesť družicu s hmotnosťou niekoľko stoviek kilogramov.
Bezpečnostní analytici tvrdia, že môže ísť iba o zastierací manéver a ďalší krok pri vývoji silnejšej medzikontinentálnej strely. Irán priznáva, že chce ukázať technologickú vyspelosť krajiny.
„Keď sa Iránci naučia dostať na orbitu 300 kilogramov, dokážu odpaľovacie zariadenie prebudovať a vystreliť aj väčšie telesá kamkoľvek na svete,“ napísal v správe pre Jeruzalemské centrum pre verejné otázky izraelský analytik Uzi Rubin. Podľa časopisu Aviation Week môžu vesmírne testy zvýšiť dostrel iránskych rakiet zo súčasných približne 1500 na 4000 kilometrov. Irán by tak v priebehu nasledujcich rokov mohol ohroziť aj krajiny Európy, Rusko alebo Čínu.
Podľa bezpečnostného servera GlobalSecurity.org Irán dlhodobo na vývoji medzikontinentálnej strely spolupracuje so Severnou Kóreou. Pchongjang údajne Iránu v roku 2004 predal rakety Taepo Dong-2, ktoré neúspešne testoval v lete minulého roku. Podobné obchodné rozhovory mala Kórea viesť aj so Sýriou a Líbyou.
USA a Izrael odmietajú mierové rokovania s Iránom, kým sa nevzdá jadrového programu. V opačnom prípade pripúšťajú aj použitie sily.
Riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Mohammed el-Baradej na Svetovom ekonomickom fóre v Davose vo štvrtok vyhlásil, že útok na Irán by mal katastrofálne následky a vyzval na návrat za rokovací stôl.
Autor: jk