BRATISLAVA. Premiér Robert Fico včera zmenil prístup k pôsobeniu slovenských vojakov v Afganistane. Až doteraz tvrdil, že presunúť ich na juh krajiny, ako žiada NATO, by bolo nebezpečné. Po návšteve nepokojného Kandaháru však pripustil, že by sa tam mohli predsa len premiestniť z oveľa pokojnejšieho Kábulu.
Ešte v októbri Fico požiadavku Severoatlantickej aliancie odmietol. Dnes hovorí, že letisko v Kandaháre je dobre chránené. „Je to taká malá ozbrojená pevnosť. Ak by tam išli naši ženisti, vykonávali by len stavebné a odmínovacie práce,“ vyhlásil. Kandahár dokonca označil za bezpečnejší ako Kábul.
Vláda by mala o presune našich vojakov rozhodnúť do dvoch-troch týždňov. Fico nechcel povedať, či bude ministrov presviedčať, aby hlasovali za. Podmienkou však podľa neho bude, aby 57 slovenských vojakov pracovalo len v tábore na letisku.
Analytik: Fico prekvapil
Bezpečnostného analytika Iva Samsona premiérov postoj prekvapil. „Predpokladal som, že oznámi, že naši vojaci sa nikam nepresunú, keďže Kandahár je nebezpečná oblasť,“ povedal.
Fico mohol podľa neho zvoliť rovnaký prístup ako Nemecko, ktoré presun svojich vojakov na juh krajiny odmietlo.
„Zrejme chce dobre vyzerať aj pred západnými spojencami, Afganistan je prioritou NATO.“
Samson hovorí, že Fico očividne pripravuje verejnosť na presun vojakov do Kandaháru.
„Tým, že označil Kandahár za bezpečnejší ako Kábul, dáva tejto možnosti zelenú a pripravuje pôdu pre kladné rozhodnutie vlády.“
Opozícia: Marketingový ťah
Aj bývalý minister obrany Martin Fedor z SDKÚ je presvedčený, že naši vojaci do Kandaháru pôjdu. „Vláda je veľmi dobrá v marketingu, aj teraz to dobre predžula.“ Fico podľa neho už koncom minulého roka vedel, ako bude postupovať. „Chcel demonštrovať, ako mu záleží na bezpečnosti slovenských vojakov a zároveň ukázať, že vie odolať tlakom zvonka,“ povedal Fedor.
Fico sa podľa predsedu SMK Bélu Bugára síce tvári, že ho nezaujíma opozičná kritika zahraničnej politiky vlády, ale evidentne chcel umlčať kritické hlasy.
„Zároveň chcel ukázať spojencom, že nezabudol, že Slovensko patrí do Európskej únie a NATO.“
HZDS za, SNS uvidí
Poslanec Ján Kovarčík z HZDS nechcel zmenu Ficovho prístupu k Afganistanu komentovať. Ministri za HZDS podľa neho bez problémov podporia presun vojakov do Kandaháru.
SNS je opatrnejšia. „Preštudujeme si materiály, necháme si vysvetliť vývoj situácie, a podľa toho sa rozhodneme,“ povedal šéf jej poslaneckého klubu Rafael Rafaj.
Zmena Ficovho postoja mu neprekáža. „Politika je flexibilná. Zrejme zistil, že ohrozenie našich vojakov nie je také ako v minulosti, takže chápem dôvody, pre ktoré zmenil názor.“