BRATISLAVA. Väčšine ľudí, za ktorých platí zdravotné poistenie, by štát chcel obmedziť výber zdravotnej poisťovne.
Penzisti, deti, študenti a časť nezamestnaných si budú môcť zvoliť iba štátnu poisťovňu – teda Všeobecnú zdravotnú alebo Spoločnú zdravotnú poisťovňu – navrhuje minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Včera oznámil, že návrh zmeny zákona o verejnoprávnych poisťovniach dá na budúci týždeň pripomienkovať. Zo štátnych akcioviek by sa zas mali stať verejnoprávne inštitúcie.
Ak by návrh prešiel, súkromné poisťovne by prišli možno až o milión poistencov.
Povinnosť zmeniť poisťovňu za štátnu by sa nemala týkať rodičov na rodičovskej dovolenke a krátkodobo nezamestnaných.
Rezort tiež zatiaľ do zákona nedal viaceré sporné návrhy, ako napríklad zákaz zisku poisťovní.
HZDS je proti
Podpredseda HZDS Milan Urbáni povedal, že jeho strana s presunom poistencov nesúhlasí. „Rešpektujeme systém pluralitného zdravotného poistenia, ktorý je tu zavedený a ktorý je aj vo vládnom programe,“ povedal Urbáni.
HZDS je podľa neho ochotné urobiť kompromis pri silových zložkách. „Nemáme problémy s tým, ak by v štátnych poisťovniach boli napríklad poistení policajti, vojaci alebo hasiči, ale ostatní nie.“ To by podľa neho narušilo slobodu výberu poisťovne.
Rovnaký názor má aj spoluautor zdravotníckej reformy Peter Pažitný z Health Policy Institute. „Ľudia sú vo svojom rozhodovaní svojprávni, štát im nemá prikazovať, akú poisťovňu si vyberú.“
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš povedal, že Valentovičov návrh ide proti pacientom, aj proti zdravotníckemu personálu.
Rozpor s vládnym programom
„Súkromné poisťovne dnes poskytujú lepšie služby svojim poistencom, fungujú efektívnejšie, majú nižšie čakacie lehoty a platia lekárom za body viac ako štátne,“ hovorí Mikloš.
Presun poistencov by bol aj v rozpore s programovým vyhlásením vlády. V ňom sa vláda zaviazala, že „presadí také právne prostredie, v ktorom všetky zdravotné poisťovne budú mať rovnocenné podmienky bez ohľadu na ich právnu formu“. Ak by vláda presadila zmenu, vystavila by sa podľa Mikloša žalobám vlastníkov poisťovní .
Nestotožňuje sa ani s obmedzením možnosti dosahovať zisk. „Je to absurdné, ide o monopolizáciu moci. Chcú ovládnuť štátom celé zdravotníctva, čo spôsobí, že systém sa neúmerne zadlží a bude poskytovať horšie služby.“
Ak by štát siahol poisťovniam na zisk, ohrozil by tým ich investície a majetok. „V súčasnosti sú v systéme aj zahraniční investori a pre Slovensko by to mohlo mať negatívne dôsledky napríklad v podobe súdnych sporov,“ povedal Pažitný
„Brať celý zisk je drsné. Ide o to, aby netvorili nadmerný zisk na úkor zdravotníctva,“ hovorí Urbáni.
Autor: ľja, of