SAN FRANCISCO. Americká vládna komisia pre reguláciu predaja cenných papierov bude tesnejšie spolupracovať s regulačnými úradmi v zahraničí. Výsledkom by malo byť vytvorenie „globálnej siete dozoru nad cennými papiermi“, povedal šéf komisie Christopher Cox.
Firmy, ktoré pôsobia vo viacerých krajinách, by mali podliehať predpisom len jedného dohľadu. To si však vyžaduje, aby si dohľady navzájom uznali platnosť svojich predpisov.
Cox považuje za správne rozhodnutie vedenia Newyorskej burzy cenných papierov a vedenia multinárodnej európskej burzy Euronex o tesnejšej spolupráci, ktoré sa začne realizovať po fúzii oboch búrz.
Poznámky šéfa komisie o vzájomnom uznávaní medzinárodných predpisov by mohli pre zahraničné firmy predstavovať východisko z doterajšej situácie, keď po bilančných škandáloch amerických koncernov nariadil Kongres v USA dôslednejšie vnútorné kontroly vo firmách.
Nariadenie sa vzťahuje aj na tie podniky, ktoré sú kótované na americkej burze. Mnohé zahraničné firmy sa sťažovali na zvýšené zaťaženie a zvažujú, že napriek legislatívnym prekážkam sa vzdajú predaja svojich cenných papierov v USA. Firmy, ktoré chceli vstúpiť na americké burzy, sú zastrašené a radšej vstupujú na burzu v Londýne.
Cox vyhlásil, že vládna komisia analyzuje postup Britov v súvislosti so žalobami v oblasti cenných papierov. Americké firmy poukazujú na to, že prichádzajú o miliardy dolárov tým, že komisia im dáva pokuty vo forme náhrady škody.
Britský burzový dohľad Financial Services Authority vyšiel v ústrety americkému regulátorovi, keď s ním vlani v marci podpísal dohodu o spolupráci.