Gruzínska tajná služba v spolupráci s americkými tajnými službami rozbila pašerácku sieť, ktorá obchodovala s uránom vhodným na výrobu atómovej bomby. O jednom z najvážnejších prípadov pašovania nebezpečného materiálu informoval New York Times a agentúra AP.
Sto gramov za milión
Rus Oleg Chincagov vlani v januári prišiel na územie Gruzínska cez separatistické Južné Osetsko, aby v Tbilisi predal kradnutý vysoko obohatený urán. Ten sa môže použiť na výrobu atómovej bomby. Sto gramov uránu niesol v dvoch plastikových vrecúškach. Vypýtal si milión dolárov.
Podľa NYT malo ísť len o ukážku. Chincagov gruzínskemu agentovi predstierajúcemu záujem o kúpu povedal, že vo Vladikavkaze má viac než dva kilogramy uránu. Pašeráka vzápätí polícia zatkla. V utajenom procese ho odsúdili. Podľa niektorých zdrojov na osem a pol, podľa iných na desať rokov.
Nukleárny čierny trh
Operácia gruzínskych bezpečnostných zložiek dokazuje, že s jadrovými materiálmi sa čulo obchoduje. Tento druh „podnikania“ sa rozbehol začiatkom deväťdesiatych rokov po rozpade Sovietskeho zväzu. Dostať sa k uránu je pomerne jednoduché.
„Keď sme vyslali záujemcov o kúpu, obchodné kanály v Abcházsku a Južnom Osetsku ožili a my sme zaznamenali jadrové materiály,“ citovala gruzínskeho ministra vnútra Vano Merabišviliho agentúra AP.
Problémoví separatisti
Tento prípad podľa amerického veľvyslanca v Gruzínsku Johna F. Teffra dokazuje, že slabá hraničná kontrola na území separatistických republík v Gruzínsku predstavuje hrozbu pre celú medzinárodnú komunitu. Pašovanie rôzneho kontrabandu od uránu, kradnutých áut až po drogy, je na slabo strážených hraniciach pre priekupnícke gangy hračkou.
Tbilisi stratilo nad separatistickými územiami kontrolu po vojnových konfliktoch začiatkom 90. rokov, keď Abcházsko aj Južné Osetsko vyhlásili s podporou Moskvy nezávislosť. Zamrznuté konflikty sa nepodarilo vyriešiť dodnes.
Časovaná bomba
Najhoršou správou podľa expertov však nie sú deravé hranice s Ruskom, ale dostupnosť jadrového materiálu.
Skonfiškovaný urán bol obohatený takmer o 90 percent. Napriek tomu, že ho nebolo dosť na výrobu atómovej zbrane, jeho čistota bola šokujúca. Podobný materiál sa do rúk teroristov mohol dostať už dávno.
Odkiaľ pochádzal urán od Chincagova, nie je známe. Predpokladá sa, že môže byť z ruskej jadrove • elektrárne. Gruzínska aj ruská strana sa obviňujú z nedostatočnej spolupráce. Rusom prekáža gruzínska spolupráca s Američanmi.