Tí policajti nakoniec išli dopredu

Pavel Kosatík: Ústně více. Šestatřicátníci. Román faktu. Host. Brno 2006.

Tri vychádzajúce básnické hviezdy 50. rokov – Václav Havel, Marie Louisa Langerová a Jan Zábrana.Tri vychádzajúce básnické hviezdy 50. rokov – Václav Havel, Marie Louisa Langerová a Jan Zábrana. (Zdroj: Pavel Kosatík: Ústně více)

Keď v osemdesiatych rokoch Štátna bezpečnosť pod smiešnou zámienkou a s rovnako smiešnou ozbrojenou eskortou odvážala Václava Havla z dovolenky na Slovensku späť do Prahy, komentoval to filozof a spisovateľ Josef Šafařík slovami: „Teraz už len chýba, aby tí policajti nešli za Vaškom, ale pred ním, a bude konečne jasné, o čo tu ide.“

Ťažko povedať, či v tej vete bolo viac proroctva múdreho mysliteľa alebo sarkazmu človeka, ktorý so svojím dávnym priateľom, ale hlavne sám so sebou, viedol od čias Charty nekonečný spor: Má sa tvorca držať mimo politiky alebo tvorba môže, či dokonca podľa Havla musí splynúť s politickou angažovanosťou umelca?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nečakaným rozuzlením príbehu týchto dvoch výrazných osobností, ktoré priniesol november 1989, vrcholí najnovšia kniha Pavla Kosatíka Ústně ví­ce o českej literárnej skupine Šestatřicátníci. Názov skupiny, ktorý autor použil aj ako podtitul svojho diela, vznikol podľa roku narodenia väčšiny jej členov, hoci hovoriť o členstve v prísnom slova zmysle sa asi nedá. A už vôbec nie o nejakom spoločnom umeleckom programe, o to viac ich však spájala túžba po slobodnom myslení a nezávislej literárnej tvorbe.

Začiatkom päťdesiatych rokov to nebola túžba jednoduchá, no partia pražských a brnianskych tínedžerov si to nechcela pripustiť. Samozrejme, tieto režimu nepohodlné deti príslušníkov inteligencie a prvorepublikovej buržoázie mali oprávnený pocit postihnutej generácie, verili však svojmu talentu a hodnotám, ku ktorým ich doma viedli. A akokoľvek bola neskôr ich životná cesta kľukatá, prakticky všetci na nej uspeli bez toho, aby sa týmto hodnotám spreneverili.

SkryťVypnúť reklamu

Václav Havel, Jiří Paukert-Kuběna, Josef Topol, Radim Kopecký, Viola Fischerová, Viera Linhartová, Pavel Švanda, Alena Wagnerová a viacerí ďalší rovesníci, ako aj starší súpútnici z okruhu „tridsaťšestkárov“, predovšetkým Jan Zábrana, sa presadili ako jedinečné osobnosti českej kultúry.

Nesporne aj zásluhou neformálnej skupiny, ktorej sila sa prejavovala hlavne smerom dovnútra a spočívala v pocite spolupatričnosti a istoty, že vždy „niekto niekde je“. O tom, že patria k sebe, vedel každý, ale ako tridsaťšestkárov ich nepoznal skoro nik. Táto nepodobnosť klasickým umeleckým spolkom mala aj svoj obranný význam, veď začiatkom päťdesiatych rokov každé „nedovolené zhromažďovanie“ hrozilo policajným zásahom a trestným stíhaním.

Režim sa zaslúžil aj o ďalšiu „anomáliu“ tohto zoskupenia - mladí intelektuáli na rozdiel od väčšiny podobných generač­ných vystúpení plynulo nadviazali na prácu a idey svojich otcov. Tradičná revolta voči rodičom nebola na programe, túto časť obrazoboreckej práce namiesto detí vykonala komunistická strana, ktorá dôkladne zlikvidovala ich otcov.

SkryťVypnúť reklamu

Pavel Kosatík vychádzal pri písaní knihy z bohatej dobovej korešpondencie a pochvaľuje si, že jeho protagonisti boli asi poslednou generáciou, pre ktorú znamenalo písanie a čítanie listov jednu z hlavných foriem komunikácie, porovnateľnú svojím významom s tvorbou a prijatím ich umeleckých textov.

Renomovaný historik spracoval bohatý faktografický materiál do výsledného tvaru, ktorý sebavedome pomenoval ako román faktu. Oprávňuje ho na to jeho štylistické a kompozičné majstrovstvo, podopreté schop­nosťou uvádzať jednotlivé fakty, osudy a príbehy do neraz objavných, hoci „samozrejmých“ kontextov.

Kosatík tvrdí, že písanie nie je najnormálnejšou ľudskou činnosťou a ten, kto ju berie vážne, si zaslúži obdiv. Preto pripúšťa, že jeho román je hlavne poctou tým, ktorí urobili písanie zmyslom svojho života. Je fajn, že sa tak stalo aj v jeho prípade.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 478
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 138
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 703
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 013
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 305
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 749
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 531
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu