BRATISLAVA. Postavenie Ústavu pamäti národa by sa nemalo do budúcnosti meniť. Myslí si to koaličný kandidát na šéfa ústavu Ivan Petranský, ktorého nominovala SNS. Spoločne s ďalšími kandidátmi na viac ako pol roka neobsadenú funkciu po Jánovi Langošovi sa včera predstavil poslancom výboru pre ľudské práva.
Petranský ÚPN vyčíta, že doteraz nedal ani jeden podnet na trestné stíhanie za zločiny komunizmu. Hovorí, že sa to musí zmeniť. S komunizmom sa spoločnosť podľa neho ešte nevyrovnala. S obdobím vojnového slovenského štátu áno. Aspoň z trestnoprávnej stránky. Roky 1939 až 1945 nevníma čiernobielo. „Treba jasne povedať, že tu boli mnohé chyby, stali sa zločiny a tie treba dokumentovať a odhaľovať aj dnes, keď sa objavia.“ Pre ÚPN by sa však malo toto obdobie stať len okrajovou záležitosťou.
Rafael Rafaj z SNS verí, že koaliční partneri napriek tajnej voľbe dodržia slovo. Vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer) nemá voči Petranskému vážne výhrady. „Je to mladý kandidát, ktorý nemá nič za ušami, aby bol neprijateľný pre jednu alebo druhú stranu. Jediné, prečo váham, je to, že nemá skúsenosti z manažérskej práce.“ Petranský, ktorý pracuje v Historickom ústave Matice slovenskej, to ako závažný hendikep nevníma.
Kandidátom opozície je poslanec KDH František Mikloško, ktorý vyhlásil, že na hlasovaní o šéfovi ÚPN nebude. Potvrdil tiež, že v prípade úspechu si poslanecký mandát ponechá.
Výbor po vypočutí konštatoval, že všetci šiesti kandidáti spĺňajú zákonom stanovené podmienky. Okrem Petranského a Mikloška sa šéfom ÚPN chce stať Stanislav Gilan, Jozef Sivák, Pavel Vido a Ján Vojtek. Poslanci budú o nich hlasovať 1. februára.