Bratislava. Vláda nebude znižovať odvody do druhého piliera, povedal po jej včerajšom rokovaní premiér Robert Fico.
Firmy by tak naďalej mali na dôchodkové účty svojich zamestnancov odvádzať deväť percent z ich hrubej mzdy.
Kabinet však chce zakázať dôchodkovým spoločnostiam investovať do rizikového kapitálu. „Vláda pripravuje väčšie garancie, aby súkromné dôchodkové správcovské spoločnosti nemohli špekulovať a investovať do rizikového kapitálu, pretože v takejto podobe to vyzerá takmer ako nebankové subjekty,“ povedal Fico.
Netušia, čo tým myslel
Premiér nepovedal, čo presne myslel pod rizikovým kapitálom. Nevedela to povedať ani jeho hovorkyňa Silvia Glendová, ani poradca ministerky práce Róbert Madej. „Neviem sa k tomu vyjadriť.“
Exminister práce Ľudovít Kaník prirovnanie k nebankovým subjektom odmieta „Premiér si zrejme neprečítal zákon. DSS sú totiž tak regulované ako žiadna banka na Slovensku.“
„Na rozdiel od nebankových subjektov stoja za všetkými šiestimi spoločnosťami silné renomované spoločnosti, ktoré nemajú záujem pre malé Slovensko prísť o dobré meno vo svete,“ povedal člen predstavenstva VÚB Generali DSS Viktor Kouřil.
Okrem toho sú dôchodkové spoločnosti pod prísnym dohľadom Národnej banky Slovenska.
Neinvestujú do rizikového kapitálu
Zákon už dnes penzijným správcom výrazne obmedzuje možnosť riskovať pri investovaní. „Už v súčasnosti nám legislatíva neumožňuje investovať do finančných nástrojov, ktoré by mohli označiť za rizikové,“ povedal člen predstavenstva Asociácie DSS Jozef Paška.
Dôchodkové spoločnosti podľa zákona môžu kupovať len také cenné papiere, ktoré majú investičný rating. Znamená to, že majú vysokú známku kvality od medzinárodných ratingových agentúr.
Agentúry pritom hodnotia aj schopnosť štátov splácať svoje dlhy. Podľa ich hodnotení sa riadia firmy aj vlády, keď chcú investovať finančné prostriedky, najmä v zahraničí.
Predošlá vláda uvažovala, že dôchodkové spoločnosti by mohli nakupovať aj fondy rizikového kapitálu, ktoré investujú do začínajúcich firiem, napríklad z oblasti biotechnológie. Napokon to však neprešlo.
V súčasnosti môžu spoločnosti nakupovať za peniaze sporiteľov dlhopisy, akcie, podielové listy alebo peniaze ukladajú na účty v bankách. Istú mieru rizika majú akcie a dlhopisy, ktorých cena môže prechodne klesnúť. Dlhodobo však najmä akcie prinášajú majiteľom výnos, ktorý je vyšší ako úroky v bankách.
Ak by vláda zrušila penzijným správcom možnosť nakupovať napríklad akcie, druhý dôchodkový pilier by stratil svoj význam. „Hlavný účel sporenia na dôchodok je dosiahnuť výnos, ktorý je podstatne vyšší ako inflácia, a to je možné len vtedy, keď sa investuje do akcií,“ povedal Roman Scherhaufer z Across Wealth Management .