Šestnásť rokov stojí na čele európskeho futbalu Švéd Johansson. Jeho pozícia bola v minulosti takmer neotrasiteľná.
Sedemdesiatsedemročný severan sa v nej udržal aj napriek zdravotným problémom. Počas zajtrajšieho hlasovania na kongrese v Düsseldorfe sa to môže zmeniť.
Platini navrhuje novinky
Jeho protikandidátom je 51-ročný Francúz Michele Platini. Mladší, energický, bývalý futbalista, ale bez veľkých funkcionárskych skúseností.
Vo svojej volebnej kampani presadzoval v Lige majstrov obmedzenie počtu účastníkov z každej krajiny na maximálne tri. Anglicko, Taliansko a Španielsko majú výsadu nasadiť po štyri tímy.
„Keby sme tento počet znížili, ostalo by miesto pre tých, ktorí musia ostať pred dverami,“ zdôraznil v rozhovore pre Le Figaro. V prípade zvolenia by navrhol zmeny pravidiel o vysielacích právach.
Platini sa ostro stavia proti vytvoreniu asociácie najbohatších európskych klubov (G14). Snažila sa založiť si po vzore Ligy majstrov vlastnú súťaž, v ktorej by slabšie tímy nehrali.
Francúzsky majster Európy nesúhlasí s prípadným používaním videa pri rozhodovaní. Vyslovil sa však za zefektívnenie boja proti násiliu, korupcii a dopingu vo futbale.
Švéd má širšiu podporu
Johansson nepopiera rivalitu s Platinim. S niektorými jeho predstavami zásadne nesúhlasí. S Ligou majstrov je vraj všetko v najlepšom poriadku.
„Nebudeme zavádzať žiadne zmeny.“ Prečo aj, veď od jej vzniku v 1992 zarobila viac ako 5 miliárd eur. Väčšiu časť z tejto sumy UEFA vyplatila národným zväzom. Teda ich šéfom, ktorí budú zajtra rozhodovať o hlave európskeho futbalu.
Nielen preto má Johansson širšiu podporu ako jeho protikandidát. Môže sa spoľahnúť napríklad na najsilnejšiu štvorku Anglicko, Taliansko, Španielsko, Nemecko. „Keď budú všetci hlasovať tak, ako mi nedávno naznačili, potom vyhrám,“ trúfa si Johansson. Sebavedome vyhlásil, že má podporu nadpolovičnej väčšiny členov.
Súčasný predseda UEFA je naklonený škótskej myšlienke rozšíriť počet účastníkov záverečného turnaja majstrovstiev Európy zo 16 na 24. Aj táto zmena má prísť na pretras počas dvojdňového kongresu, ktorý sa dnes v Düsseldorfe začína.
Do VV kandiduje aj Laurinec
O prezidentovi UEFA rozhodnú hlasy 52 šéfov národných zväzov. V prvom kole tajných volieb potrebuje jeden z dvojice kandidátov na víťazstvo 27 hlasov. V prípadných ďalších dvoch kolách stačí na obsadenie kresla väčšina.
Na začiatku roka, ktorý predchádza roku konania majstrovstiev Európy, volí kongres okrem prezidenta aj šesť ďalších členov Výkonného výboru UEFA, zvyšnej šestici vyprší mandát o dva roky.
Jedným z kandidátov na tento post je aj prezident Slovenského futbalového zväzu František Laurinec. Komu dá zajtra svoj hlas, pochopiteľne, neprezradil.
Aj slovenskému futbalu by stúpli šance prebojovať sa z kvalifikácie na vrcholné podujatie, ak by prišlo k rozšíreniu počtu účastníkov na európskom šampionáte.
Keďže Platini je proti tejto zmene, môže to Laurinca i jeho kolegov z menších futbalových krajín navigovať pri voľbe viac smerom na sever kontinentu.