Ako a kde sa môže človek otráviť sírovodíkom?
„Otrava sírovodíkom je skôr výnimočná, častejšie sú otravy inými plynmi, napríklad oxidom uhoľnatým alebo zemným plynom, bežne dostupným v domácnostiach. Ani si nepamätám, kedy sme naposledy mali otravu sírovodíkom. Väčšinou ide o pracovníkov chemických firiem, ktorí s plynmi priamo manipulujú. Bežný človek nemá prečo prísť s ním do kontaktu.“
Je sírovodík nebezpečný v okolí firiem, ktoré ho používajú?
„Sírovodík sa vo voľnom priestore rozplýva, takže pre ľudí, ktorí v okolí bývajú, nie je nebezpečný. Riziko hrozí ľuďom, ktorí sú s plynom v priamom kontakte a nadýchajú sa ho pri veľkej koncentrácii.“
Čo sírovodík spôsobuje?
„Sírovodík sa do organizmu vstrebáva vdychovaním alebo pokožkou. Pri priamom nadýchaní plynu dochádza k dráždeniu sliznice a očných spojiviek, príznaky sú dráždivý kašeľ, bolesť hlavy, nevoľnosť, závraty, prípadne strata vedomia. Pri vdýchnutí veľkého množstva plynu vo vysokej koncentrácii dochádza k blokovaniu dýchacích enzýmov a k zastaveniu dýchania a srdcovej činnosti. Smrť nastáva do niekoľkých minút.“
Dá sa únik včas rozoznať?
„Sírovodík má silný charakteristický zápach skazených vajec. Pri vysokých koncentráciách však otupuje čuch a človek môže nebezpečenstvo podceniť. Ľudia, ktorí s plynom pracujú, majú na zápach návyk a nemusia si nebezpečenstvo uvedomiť.“