Špiónske aféry sa v posledných mesiacoch často týkali najmä ruskej tajnej služby.
Špiónske kauzy
Mimoriadne napätie medzi Gruzínskom a Ruskom spôsobilo zatknutie štyroch ruských vojakov v Tbilisi na jeseň minulého roka. Gruzínske orgány ich obvinili zo špionáže a neskôr na tlak Moskvy prepustili. Rusi zareagovali tvrdými ekonomickými sankciami.
Vzťahy medzi Londýnom a Moskvou ovplyvnila vražda bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka, ktorý posledné roky žil v londýnskom exile. Podľa Litvinenkových priateľov za jeho otravou Polóniom 210 boli ľudia z prostredia ruských tajných služieb.
Často sa o nich hovorilo aj v susednom Česku, kde veľkú diskusiu vyvolal prípad novinára Leonida Sviridova z agentúry Ria Novosti, ktorý sa dostal do podozrenia zo spolupráce s tajnou službou.
Prípad Sviridov
České ministerstvo zahraničných vecí mu vlani nepredĺžilo akreditáciu, čo denník Mladá fronta Dnes dal do súvislosti s odhaleným ruským agentom v Česku. Sviridov aj jeho zamestnávateľ agentúra Ria Novosti tvrdia, že články v MF Dnes poškodili jeho povesť, a preto sa chce s českým denníkom súdiť o dobré meno.
V spore ho obhajuje bývalý slovenský minister spravodlivosti Ján Čarnogurský.
Najčítanejší český seriózny denník sa opieral najmä o nemenovaný diplomatický zdroj. „Nemám žiadny dôvod pochybovať o článkoch, ktoré sme o Sviridovovi napísali,“ povedal šéfredaktor českého denníka MF Dnes Robert Čásenský. Za redaktorom, ktorý sa prípadu venoval, stojí a dôvod na súdny spor nevidí. „Na základe dohody s pánom Čarnogurským sme zverejnili reakciu druhej strany,“ povedal Čásenský.
Podľa Sviridovovho právneho zástupcu Čarnogurského to nestačí. Chcú, aby sa český denník Sviridovovi ospravedlnil a články o ňom stiahol. „V najbližších dňoch preto podáme žalobu na ochranu osobnosti,“ tvrdí Čarnogurský.
Aktívni Rusi
Podľa českej tajnej služby BIS sú aktivity agentov na jej území veľmi čulé. Podľa minuloročnej správy BIS sú z tajných služieb v Česku veľmi aktívni práve Rusi. Väčšinou pod diplomatickým krytím. Pre vojenskú alebo civilnú ruskú rozviedku podľa BIS pracuje 40 až 50 percent zostavy ruskej ambasády v Prahe.
Svoje páky sa Rusko podľa BIS snaží prejavovať najmä v ekonomickej sfére.
Rastúci vplyv ruských tajných služieb aj v domácej sfére potvrdzuje štúdia ruskej profesorky Oľgy Kryštanovskej.
Väčšinu mocenských pozícií v Rusku po nástupe prezidenta Vladimira Putina (bývalého šéfa FSB a agenta KGB) ovládajú „siloviki“, teda ľudia z bezpečnostných štruktúr.
Autor: rek