BRATISLAVA. Vybrať lieky v ktorúkoľvek nočnú hodinu si na Slovensku môžu len obyvatelia troch najväčších miest. Dve nonstop lekárne fungujú v Bratislave, po jednej v Košiciach a Prešove. Inde sa pacienti pri nočných zdravotných problémoch musia spoliehať na lekársku prvú pomoc, alebo počkať do rána.
Prezident lekárnickej komory Ján Valjan to za problém nepovažuje. „Vzhľadom na finančné a personálne možnosti väčšiny lekární je dnešný stav optimálny.“ Situáciou sa nezaoberá ani ministerstvo zdravotníctva, „keďže táto oblasť je v kompetencii vyšších územných celkov“.
Krajské mestá do desiatej
Pohotovostné lekárne v zvyšných piatich krajských mestách slúžia večer do desiatej. V Žiline, Banskej Bystrici, Nitre a Trnave si lekárne služby striedajú. Zoznam slúžiacich lekární je vyvesený v každej z nich. V Trenčíne je len jedna pohotovostná lekáreň.
Lekárnici v týchto mestách tvrdia, že celonočná pohotovosť je zbytočná. „Pred pár rokmi sme si vybojovali, aby sme slúžili do desiatej. Neskôr sme mávali len zopár ľudí, aj tí si často kupovali ihly a striekačky,“ tvrdí Olga Lopašovská z trnavskej Lekárne U škorpióna.
Pracovníčka prešovskej nonstop lekárne Amuletum Mária Zimová naopak hovorí, že u nich býva do polnoci rušno. „Chodí dosť pohotovostných pacientov, mnohí si zvykli neskoro večer vybavovať aj bežné nákupy.“
Skoršia záverečná
V menších okresných mestách bývajú pohotovostné lekárne otvorené do ôsmej večer, často kratšie. V Gelnici sú dve lekárne, ktoré si pohotovostné služby delia.
„Pohotovosť máme do šestnástej. Potom sa lieky dajú kúpiť už len v susednom okrese v Spišskej Novej Vsi,“ hovorí laborantka Martina Augustiňáková. V Snine, kde si pohotovosti mení päť lekární, majú pohotovosť do ôsmej večer.
Lekárne na služby doplácajú
Lekárnici pohotovostné služby radi nemajú. „Náklady na lekárenskú pohotovosť, na rozdiel od lekárskej, poisťovne nepreplácajú a musia ich tak znášať sami lekárnici,“ vysvetľuje Valjan. Každá z pätnástich spišskonovoveských lekární podľa neho na „pohotovostiach“ ročne dopláca asi 40-tisíc korún.
Lekárne pohotovostné služby odmietnuť nemôžu . Ich plnenie je podmienkou povolenia na činnosť, ktoré lekárňam vydávajú župy.
Aj na teplotu treba liek
Daniela Hargašová zo Šulekova pri Leopoldove musela pred pár dňami vyhľadať lekársku pohotovosť v okresnom Hlohovci. Jej ročnej neteri totiž vystúpila horúčka na 39,8 stupňa.
Lekár dieťa vyšetril a pacientov s receptom súril do lekárne. Bolo tesne pred ôsmou večer, keď sa zatvára posledná otvorená lekáreň v okrese. Hargašová však prišla až päť minút po záverečnej.
„Vrátili sme sa na pohotovosť, lekár nám dal aspoň paralenové čipky a prikázal nám dávať dieťaťu zábaly a dbať, aby teplota nestúpala nad 39,“ opisuje situáciu. „Rozmýšľali sme, že pôjdeme vybrať lieky aj do Trnavy, ale zistili sme, že nočná lekáreň nie je v celom kraji. To je dosť smutné.“
Podobnú skúsenosť má aj Martin Barčák z Trenčína. Pred polnocou na pohotovosť doviezol otca, ktorý mal silné bolesti. Lekár mu predpísal utišujúce lieky, tie však nemal kde vybrať. Jediná pohotovostná lekáreň v krajskom meste sa zatvára o desiatej. „Nakoniec som lieky zohnal cez jedného známeho lekára, čo bolo uprostred noci dosť nepríjemné,“ spomína Barčák.
(mp)