Je všeobecne známe, že firmy na Slovensku začínajú mať o kvalitných remeselníkov núdzu a to isté platí aj o krajinách Európskej únie. "Nevedia zohnať kvalifikovanú pracovnú silu a keď už niekoho zoženú, je otázne, na akej úrovni je jeho kvalifikácia." Nedokonalá znalosť remesla a pracovných postupov je podľa nej nebezpečná a veľa problémov môže zapríčiniť najmä pri renovácii kultúrnych pamiatok. "Dnes sa ešte stáva, že niekto tvrdí, že ovláda určité postupy a neskôr sa v praxi ukáže, že ich nepozná. Ale takto to už dlho fungovať nebude," myslí si Ľuba Pavlovová.
Preto vznikol v rámci programu Leonardo da Vinci projekt Európsky certifikát pre renováciu a sanáciu v stavebnom sektore. Partnermi v projekte sú Bratislavský samosprávny kraj, Zväz stavebných podnikateľov Slovenska a Regionálna rozvojová agentúra Senec - Pezinok.
Výsledkom by mal byť kurz, ktorý by dopĺňal chýbajúce vedomosti a praktické skúsenosti v stavebných profesiách ako murári, omietkári, inštalatéri, elektrikári, pokrývači a maliari.
Príchodom veľkých investorov na Slovensko sa naštarovala aj zvýšená činnosť v stavebníctve
a podľa odborníkov má tento sektor potenciál, aby vytváral ďalšie pracovné miesta. Zároveň však varujú, že už teraz je ich ťažké obsadiť kvalifikovanými ľuďmi. "Myslím, že najmä malým a stredným firmám by sa zišiel takýto certifikát, aby sa vedeli lepšie ponúkať," hovorí Pavlovová.
I keď je pripravovaný kurz určený predovšetkým pre malé a stredné podniky, aby dokázali poskytovať kvalitnejšie služby, môže sa stať príležitosťou aj v podobe rekvalifikačného kurzu. "Aj keď v našom regióne nie je vysoká nezamestnanosť, najviac nezamestnaných je medzi staršími, nad 55 rokov. Ak by prešli takýmto kurzom, získali by novú žiadanú kvalifikáciu," tvrdí Pavlovová. "Máme ambíciu pripraviť medzinárodne platný certifikovaný kurz - niečo na úrovni európskeho "vodičáku" na počítače." GAL