BRATISLAVA. Stav Jana Mazocha ostáva vážny, ale stabilizovaný, je mimo ohrozenia života a udržiavajú ho v umelom spánku. Podľa informácií, ktoré SME poskytli včera doobeda vo Zväze lyžiarov Českej republiky, sa podrobil ďalším vyšetreniam, ktoré súviseli s jeho možným prevozom do Prahy. Ten by sa podľa včerajších podvečerných informácií ČTK mal realizovať o štyri až päť dní.
Tretie Mazochovo tomografické vyšetrenie v nemocnici v Krakove potvrdilo, že jeho stav sa nezhoršil. Český skokan má po páde v pretekoch Svetového pohára v poľskom Zakopanom poranenú hlavu a otras mozgu. Českí a poľskí lekári sa zároveň po vzájomnej konzultácii dohodli, že nechajú Mazocha naďalej v umelom spánku. Podrobnosti o tom, aké sú konkrétne zranenia, ktoré utrpel, sa dajú zistiť až po neurologickom vyšetrení, ktorému sa však môže podrobiť až po prebudení z umelého spánku.
Prokuratúra v Zakopanom otvorila v pondelok vyšetrovanie okolností zranenia. Z dôvodu, že nehoda sa stala na verejnom priestranstve s množstvom divákov. Má sa preveriť, či za zranenie niekto nesie zodpovednosť, alebo tam ľudský faktor nezohral úlohu.
Schlank kritizuje tlak peňazí
Celá sezóna zimných športov je pre nedostatok snehu problematická a doplácajú na to aj skokani na lyžiach. Oveľa viac sa potom do popredia dostáva marketingový tlak. "Organizátori, televízie, sponzori, fanúšikovia a často aj tréneri vytvárajú tlak, aby sa skákalo aj v menej priaznivých poveternostných podmienkach. Žiaľ, niekedy je sila a vidina peňazí taká veľká, že na zdravie a bezpečnosť pretekárov sa prestáva myslieť. A pravidlá sa porušujú," myslí si reprezentačný tréner skokanov Peter Schlank, podľa ktorého mali byť preteky pre nevyspytateľný vietor ukončené, alebo posunuté už po prvom kole. Druhé sa vôbec nemalo skákať. "Je úplne jedno, či je v hľadisku 30-tisíc divákov a pri obrazovkách ďalší milión. Bezpečnosť pretekárov musí byť prvoradá."
Ani Schlankovi zverenci sa v minulosti nevyhli pádom aj on sám ho zažil počas svojej kariéry. Pamätá si ho dodnes. Hoci je to už 36 rokov. "Odležal som si ho v nemocnici a stále to mám pred očami. V každom pretekárovi to ostane. Záleží na tom, či pád spôsobilo počasie. Vtedy sa to ľahšie prekonáva. No ak má skokan pocit, že on sám urobil chybu, tak môže byť psychický blok väčší."
Dalo by sa polemizovať o tom, do akej miery je skokanský šport nebezpečný. Štatistiky, ktoré sa robili, môžu čo-to naznačiť. "Paradoxne si najviac zranení skokani privodili pri doplnkových športoch alebo v aute, či na motorke. Čo sa týka zranení, nebezpečnejší je určite futbal či zjazdové lyžovanie. Viac pádov či nebezpečných situácií sa udeje pri letoch na lyžiach. Na menších mostíkoch ich nie je tak veľa. Príčinou sú väčšinou poveternostné podmienky, lebo kvalita výstroja či vyspelosť pretekárov je na vysokej úrovni.