MOSKVA. Európska únia a Rusko na nedeľnom stretnutí ruského prezidenta Vladimira Putina a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej dosiahli kompromis v dodávkach energií na západ kontinentu.
Putin na stretnutí povedal, že Rusko je pripravené urobiť odbočky zo Severoeurópskeho plynovodu, ktorý má privádzať plyn z Ruska do Nemecka cez Baltské more aj do iných krajín. Konkrétne menoval Poľsko a Švédsko. Prezident povedal, že treba zrátať, o aký objem dodávok plynu by ročne išlo. Prepravná kapacita plynovodu totiž zatiaľ nie je úplne vyťažená.
Kancelárke, ktorá znovu nastolila tému hladkého zásobovania odberateľov zemným plynom, Putin navrhol, aby sa v Nemecku vybudoval centrálny zásobník plynu. Z neho by sa dodávalo palivo ostatným európskym odberateľom. V tejto súvislosti Putin povedal, že krajiny, cez ktoré sa plyn teraz prepravuje, nie sú spoľahlivými partnermi. Vďaka svojej zemepisnej polohe sa pokúšajú vyžmýkať z Ruska čo najviac finančných a politických ústupkov. „Majúc na zreteli zmeny v geopolitickej situácii, budeme čo najaktívnejšie budovať svoju prepravnú sieť, aby sme mohli priamo dodávať našu surovinu základným odberateľom,“ povedal Putin. „Partnerstvu a spolupráci hovoríme áno, ale nečestnému vytĺkaniu kapitálu hovoríme nie.“ Podľa ruských internetových novín Gazeta.ru prezident Putin mal na mysli tranzitnú politiku bieloruskej a ukrajinskej vlády. Hovoril však aj o Poľsku a pobaltských republikách, ktoré sa stavajú proti budovaniu Severoeurópskeho plynovodu cez Baltik.
Budovaním odbočiek od neho by sa výstavba plynovodu nielen predražila, ale oddialilo by sa aj jeho uvedenie do prevádzky. To zase nie je výhodné pre úniu a v prvom rade pre Nemecko.
Spotreba plynu v spoločenstve rastie a akýkoľvek odklad sprevádzkovania nových kapacít by znamenal zvyšovanie cien pre zákazníkov. Gazeta.ru napísala, že keď sa kancelárka oboznámila s možnými problémami v dodávkach plynu, nezačala kritizovať počínanie Gazpromu pri prechode na trhové vzťahy s členmi Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ). „Nielen chápem, ale aj súhlasím, že Rusko so svojimi partnermi, Ukrajinou a Bieloruskom, chce mať trhové ceny v tom, čo sa týka dopytu a ponuky na naftu a plyn,“ povedala Merkelová.
Kancelárka fakticky iba oficiálne potvrdila prímerie, ktoré nastalo v politickej rétorike sporu o plyne medzi Ruskom, členmi SNŠ a Európou.