Názory v koalícii nenaznačujú, že pôvodný návrh ministra Ľubomíra Jahnátka na rozšírenie regulácie cien energií by mal prejsť. Poslanec za HZDS Tibor Mikuš je proti regulácii energií pre podnikateľov, aj silovej elektriny. „Myslím si, že by to nebolo dobré,“ povedal.
Nové právomoci
Podľa neho treba najprv počkať na stratégiu energetickej politiky, s ktorou onedlho príde Európska únia. Až potom sa treba zaoberať prípadnou novelou regulačného zákona. „Mala by sa skôr zamerať na posilnenie právomocí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví ako nezávislej, odbornej a apolitickej inštitúcie,“ povedal Mikuš. Podobný názor má aj poslanec za SNS Jozef Ďuračka. „Nemal by sa zväčšovať rozsah regulácie energií, ale posilniť právomoci úradu,“ povedal Ďuračka.
Súčasný regulačný zákon je podľa poslanca SDKÚ Stanislava Janiša dobrý a netreba ho meniť. „Ak má vláda problémy s regulačným úradom, nech v ňom urobí poriadok, vymení ľudí, no nech preto nemení celý zákon,“ povedal Janiš.
Opozícia aj únia novele vyčítali najmä zásah do nezávislosti regulačného úradu. „Komisia mala pripomienky k regulačnému zákonu, hlavne čo sa týka nezávislosti. Tam vláda trochu ustúpila, ale zostali určité sporné body,“ povedal poslanec Európskeho parlamentu za KDH Ján Hudacký, ktorý sa o Jahnátkovej novele rozprával s komisárom únie pre energetiku Andrisom Piebalsom.
Čaká sa na ďalšie zmeny
Pôvodne rezort navrhoval, aby v regulačnej rade úradu boli aj zástupcovia odberateľov energií. To vypadlo. Zostalo v nej, že pred rozhodnutím úradu o cene energií sa k nemu vyjadruje aj minister hospodárstva. To je podľa odborníkov stále vážny zásah do nezávislosti. Podľa Hudackého je komisár spokojný s doterajšími ústupkami vlády a s jej snahou, aby novela nebola v rozpore s právnymi normami únie, ale „predpokladá, že kabinet urobí ešte ďalšie zmeny.“
Autor: ľja, ho