RÍM. Vatikán začína prehodnocovať politiku voči Číne. Cez víkend vydal vyhlásenie, že Svätá stolica si želá „prekonanie nedorozumení, ku ktorým prišlo“.
Na stretnutie najvyšších predstaviteľov cirkvi prišiel aj hongkonský biskup Joseph Zen, ktorý sa ako obhajca ľudských práv a náboženskej slobody zasadzuje za zmeny v Číne.
Zatiaľ čo katolíctvo je v Číne povolené, jeho prívrženci sa musia podriaďovať štátom schválenej cirkvi, ktorá sa nezodpovedá pápežovi a menuje si vlastných biskupov. Bilaterálne vzťahy sú napäté od novembra, keď čínske úrady po štvrtýkrát vymenovali biskupa bez súhlasu pápeža. Iba polovicu zo 68 biskupov v Číne schválil pápež.
Normalizácia vzťahov by si však vyžadovala i prerušenie vzťahov Vatikánu s Taiwanom, ktorý Peking považuje za svoju „neposlušnú“ provinciu. Peking v roku 1951 prerušil diplomatické vzťahy s Vatikánom, ktorý uznal Taiwan, avšak Čína ho stále považuje za čas svojho územia.
Čína v nedeľu privítala snahy Vatikánu o obnovu diplomatických vzťahov, zároveň si však kladie podmienky. Podľa Pekingu musí Vatikán najprv prerušiť všetky kontakty s Taiwanom a nemiešať sa do vnútorných záležitostí Číny.
Na území Číny žije asi desať miliónov katolíkov, z ktorých sa mnohí hlásia k ilegálnej cirkvi, plne rešpektujúcej autoritu a právomoci pápeža.