PRAHA. Český premiér Mirek Topolánek v sobotu potvrdil, že Američania chcú na území Českej republiky postaviť radar ako časť svojho plánovaného protiraketového sytému v strednej Európe. Raketová základňa by zase mala byť údajne v Poľsku.
Dlhé rozhovory
Washington oficiálne požiadal českú stranu o začatie rozhovorov v piatok. Tie by mali podľa Topolánka trvať niekoľko mesiacov. Vláda na svojom prvom rokovaní o tejto téme podľa Aktualne.cz Američanov podporila.
Proti najmä komunisti
Podpora opozičných sociálnych demokratov nie je jasná. Predseda ČSSD Jiří Paroubek ju nevylúčil. Jeho kolega Lubomír Zaorálek však povedal, že ak pôjde len o sólo americkú akciu bez NATO, nemalo by sa o tom ani vyjednávať.
Podľa Lidových novín s raketovou základňou majú najväčší problém českí komunisti. Proti raketám by sa údajne postavil aj prezident Václav Klaus, radar by mu až tak neprekážal.
Ak budú rozhovory úspešné, podľa českého premiéra by mohol americký radar fungovať už v roku 2011. O žiadosti však musia rozhodnúť obidve komory parlamentu a podpísať ju bude musieť prezident.
Referendum podľa Topolánka nie je nutné. Väčšine českej verejnosti by podľa posledných prieskumov verejnej mienky prítomnosť radaru na ich území, na rozdiel od raketového systému, neprekážala.
Odhadované miesta
Základňa s radarom, ktorý by navádzal raketové základne na nepriateľské strely (s jadrovými, chemickými či biologickými zbraňami), by mohla byť podľa náčelníka generálneho štábu Pavla Štefka v Jincích na Příbramsku či v Libavé na Olomoucku niekde mimo obývanej oblasti.
Topolánek je presvedčený, že stanica nebude mať na ľudí z okolitých obcí negatívny vplyv.
Investície a bezpečie
Radar by podľa českého premiéra mohol priniesť aj investície a nové pracovné príležitosti. Za prenájom radaru by však Spojené štáty platiť nemali. Odhaduje sa, že vybudovanie základne v strednej Európe bude stáť USA okolo 1,6 miliardy dolárov.
Spojené štáty sa obávajú možného útoku najmä z Iránu a Severnej Kórey, ktoré napriek sankciám OSN pokračujú vo svojich ambicióznych jadrových programoch. Kritici projektu tvrdia, že americký plán stále nie je bezpečný. Z doterajších 11 kľúčových skúšok obranná raketa len šesťkrát zasiahla útočiacu strelu.
Výstavba amerického protiraketového systému v strednej Európe sa nepozdáva najmä Moskve, ktorá ho považuje za narušenie bezpečnostnej rovnováhy.
Hviezdne vojny
- plán protiraketového dáždnika prvýkrát predstavil americký prezident Ronald Reagan v roku 1983
- projekt dostal názov podľa sci-fi filmov Hviezdne vojny
- pôvodný zámer s lasermi umiestnenými na obežnej dráhe sa neujal
- reálnejšiu verziu priniesol prezident Bill Clinton v roku 1993
- v plánoch pokračoval aj súčasný prezident George Bush
- prvé skúšky boli v októbri 1999
- vlani systém aktivovali
(čtk)
Autor: rek