1862 - v Prahe zomrela česká spisovateľka Božena Němcová, významná osobnosť českého obrodenia. Zberateľka českej a slovenskej ľudovej slovesnosti. Autorka poézie, poviedok, napr.: Chyže pod horami, próz: Podhorská vesnice, V zámku a podzámčí a zbierky Slovenské pohádky. Tie vznikli na základe jej niekoľkých návštev na Slovensku, počas ktorých sa stretla s viacerými predstaviteľmi slovenskej kultúry. Najväčšiu popularitu získala románom Babička, ktorý bol inšpirovaný jej detstvom v Ratibořiciach pri Českej Skalici a jej skutočnou babičkou Magdalenou Novotnou. Dielo patrí k najpopulárnejším románom českej klasickej literatúry a bolo tiež niekoľkokrát sfilmované. Narodila sa 4. februára 1820 vo Viedni.
1913 - Clevelande, USA, zomrel kníhtlačiar, vydavateľ, evanj. farár, osvetový pracovník Karol Salva. Vo svojej tlačiarni v Ružomberku tlačil ľudovýchovné a náboženské publikácie, kalendáre a diela slovenských autorov. Od r. 1909 žil v USA. V Pittsburghu bol redaktorom Amerikánsko-slovenských novín a Slovenského denníka. Narodil sa 11. augusta 1849 v Liptovskej Sielnici.
1930 - v Prahe zomrel český literárny historik a kritik Jaroslav Vlček, profesor FF UK v Prahe, v r. 1919-30 správca Matice slovenskej. Autor základných diel o dejinách českej a slovenskej literatúry 19. stor.: Prehľad dejín literatúry českej, Literatúra na Slovensku, jej vznik, rozvoj, význam a úspechy, Dejiny literatúry slovenskej, První novočeská škola básnická. Narodil sa 22. januára 1860 v Banskej Bystrici.1950 - zomrel anglický prozaik George Orwell, vl. m. Eric Arthur Blair. Bol novinárom a spravodajcom. Autor alegoricko-satiristických románov o totalitných režimoch. Jeho najslávnejším dielom je Zvieracia farma, obraz stalinizmu, a kniha 1984, otrasná vízia budúceho totalitného sveta. Ďalšie dielo: Barmské dni, Ako som strieľal slona a iné eseje, Nad vodu a chytiť dych, Farárova dcéra. Narodil sa 25. júna 1903.
1984 - zomrel austrálsky prozaik Alan Marshall, zakladateľ austrálskej poviedkovej prózy a literatúry pre mládež. Autobiografický román z detstva, kedy ho postihla obrna, Už zasa preskakujem kaluže ho preslávil na celom svete. Kniha má pokračovania: To je tráva a V mojom vlastnom srdci. Narodil sa 2. mája 1902.