Česko má takmer osem mesiacov po parlamentných voľbách riadnu vládu. Jej vznik umožnili dvaja poslanci zvolení za opozičnú ČSSD, Michal Pohanka a Miloš Melčák.
Ešte včera ráno obaja s koalíciou podpísali dohodu o tolerancii vlády. Písomnú dohodu si vyžiadali oni sami, aby tak potvrdili, že ich neskorumpovali a dohoda o vláde neobsahuje „sľub či záväzok poskytnutia akejkoľvek verejnej funkcie či iný osobný prospech.“
„Buď presadíme reformy, alebo nech o osude krajiny rozhodnú voliči v predčasných voľbách,“ povedal Topolánek pri predstavovaní vlády. Malo by to znamenať, že vláda buď presadí pomerne široký program reforiem, alebo opäť spojí svoju dôveru s hlasovaním o rozpočte alebo inom dôležitom zákone. Ak by ho prehrala, otvorí to cestu k predčasným voľbám.
Schopnosť presadzovať reformy je pritom u vlády, ktorá si bude musieť pri každom jednotlivom zákone znovu zaisťovať väčšinu, veľmi sporná. O nestabilite vlády svedčí, že prvý minister pohrozil podaním demisie ešte pred hlasovaním o dôvere. Šéfka rezortu kultúry Helena Třeštíková vyhlásila, že odstúpi, ak jej bude premiér za námestníka vnucovať Františka Formánka, ktorý bol na tomto mieste už počas vlády sociálnej demokracie. Formánek sa podľa denníka MF Dnes zaslúžil o dohodu koalície s prebehlíkmi. Jeho prípad tak okamžite spochybnil, že by podpora vlády nebol obchod „niečo za niečo.“ V debate vystúpili desiatky predovšetkým ľavicových poslancov. Ich tón udal šéf ČSSD Jiří Paroubek, keď povedal, že Topolánkova vláda bude „panská koalícia,“ nepriateľská k chudobe, založená na zrade.
Čo chce nová vláda
Jednotnú daň z príjmu 17 - 19 %.
Znížiť zadlženie štátu, deficit a počet úradníkov.
Zrušiť dedičskú, darovaciu a iné majetkové dane.
Ročné daňové prázdniny pre živnostníkov.
Privatizovať poštu, energetiku, čiastočne železnicu.
Poplatky za návštevu lekára, recept, pobyt v nemocnici.
Nerozširovať jadrové elektrárne a ťažbu hnedého uhlia.
Liberalizovať trh práce, dôchodkovú reformu.
Zrušiť niektoré sociálne dávky, napríklad pohrebné.
Nezavedie školné na vysokých školách.
Pomernejší volebný systém v prospech menších strán.
Priamu voľbu prezidenta.
Reformu poľnohospodárskej politiky Európskej únie.
Zdroj: Týden