EAST LANSING. Začína sa nová éra hviezdnych vojen? Američania už jednu takúto konfrontáciu v osemdesiatych rokoch zažili a Sovietsky zväz porazili. Teraz proti Pentagonu stojí sebavedomá Čína.
Americká Rada národnej bezpečnosti informovala, že raketa stredného doletu odpálená 11. januára zo zeme zničila čínsky meteorologický satelit Feng Yun 1C (FY-1C) vo výške 864 kilometrov. Ide o prvý podobný test za posledných dvadsať rokov. Trikrát predtým sa Číňanom podobný test nepodaril, tvrdia Američania.
Test vzbudil obavy
Washington okamžite protestoval. „Znepokojuje nás to a dali sme to jasne najavo,“ vyhlásil Bushov hovorca Tony Snow. Podobne reagovali aj Kanada, Austrália a Japonsko. Satelity na nižšej orbite sú pre Spojené štáty obzvlášť dôležité pre strategickú vojenskú komunikáciu, navigačný systém GPS, na navádzanie bômb a sledovanie.
Ak by sa Čína rozhodla zostreliť americké špionážne satelity, Američanom by zatvorila oči. To by mohol Peking využiť napríklad v prípade, ak by sa rozhodol pre násilné pripojenie Taiwanu a útok na tento ostrov. Takýto scenár zatiaľ nie je pravdepodobný. Čína však dlhodobo investuje do výrazného zlepšenia svojich raketových nosičov i rakiet.
Paradoxne v deň, keď sa test uskutočnil, vypovedali hlavní predstavitelia tajných služieb v Kongrese. O ambíciách Číny pritom vo vojenskej stratégii nehovorili, pripomenul Washington Post. Podľa Bushovej vesmírnej stratégie si Spojené štáty vyhradzujú právo konať slobodne, aby odstrašili iných.
Hrozba pre raketoplány
Podľa analytikov oslovených agentúrou AP sa zničený satelit mohol pohybovať v rovnakej výške ako niektoré americké špionážne družice, čo by predstavovalo aj nepriame ohrozenie obranného systému Spojených štátov.
Spojené štáty dokážu zostreliť satelit od roku 1985. Washington potom skončil skúšky pre obavy z možného poškodenia civilných aj vojenských družíc pozostatkami zničeného satelitu. Podobné systémy testoval aj Sovietsky zväz. Obe krajiny však od nich upustili, lebo vo vesmíre po satelitoch zostávalo veľa nebezpečných trosiek.
Podľa odborníkov aj čínsky test zanechal oblak asi 300 000 trosiek a niektoré z nich môžu poškodiť satelity či dokonca raketoplán.