Prečo fúkal taký vietor?
„Z Britských ostrovov sa cez Severné more smerom do Pobaltia presúvala tlaková níž. Sprevádzal ju veľmi silný vietor. Najhoršie účinky mal na pobreží západnej Európy. Smerom dovnútra Európy sa jeho účinky zoslabili na členitejšom reliéfe. Prekážkou mu boli Alpy, Českomoravská vrchovina, hory na severozápade Čiech, Karpaty.“
Zoslaboval vietor aj u nás?
„Áno, bolo to pekne vidieť na nárazoch vetra na meteorologických staniciach. V juhovýchodných častiach Slovenska nárazy neboli také nebezpečné ako na západe a v horských oblastiach.“
Ako často sa stáva, že presun tlakovej níže sprevádza taký silný vietor?
„Je to štandardná situácia, ale rýchlosti vetra nebývajú vždy také vysoké.“
Vietor sprevádzali na niektorých miestach silné zrážky, sneh, dážď. Boli niekde búrky?
„Áno, na mnohých miestach videli výboje, blesky, hoci v januári bývajú skôr ojedinele. Zaujímavé je, že predtým boli na mnohých miestach extrémne vysoké teploty na to, že išlo o januárovú noc. Na letisku v Bratislave bolo o tretej nadránom 18,8 stupňa, čo sa zdá až neuveriteľné. O hodinu neskôr tam namerali 11 stupňov. Prechádzajúci front pred sebou tlačil teplý vzduch, keď prešiel, ochladilo sa.“
Prinieslo to aj zmenu počasia?
„Cez víkend aj na začiatku budúceho týždňa bude stále relatívne teplo. Ochladí sa počas budúceho týždňa, môže padať aj sneh. Zatiaľ si nedovolím tvrdiť, či sa udrží aj v nížinách.“