BRATISLAVA. Lídrom opozičných strán podľa prieskumov dôveruje oveľa menej ľudí ako koaličným politikom.
Podľa posledného prieskumu ÚVVM verí Robertovi Ficovi 42,5 percenta ľudí, ale Mikulášovi Dzurindovi len 5,5 percenta. V rebríčku dôveryhodnosti sa najvyššie z opozičných politikov umiestnil Béla Bugár ako 6. a až za ním nasledovali Dzurinda, Iveta Radičová a Ivan Mikloš. Pavol Hrušovský je na 10. mieste, ďalší politici KDH - Daniel Lipšic a Vladimír Palko sú až na 13. a 14. priečke.
Prepočet z posledného prieskumu ÚVVM sympatií k stranám zasa ukazuje, že s opozičnými stranami sympatizuje len každý piaty volič, zatiaľ čo s vládnymi polovica ľudí.
SDKÚ začala kampaň
SDKÚ rozbehla bilbordovú kampaň, v ktorej sa stavia do úlohy ochrancu druhého dôchodkového piliera. Podľa podpredsedu Milana Horta chce ľudí oslovovať aj prostredníctvom letáčikov a stretnutí s politikmi. Ústrednou témou má byť okrem dôchodkového sporenia hlavne zachovanie reforiem. V parlamente sa chce venovať tiež reforme trhu práce. Hort si myslí, že prieskumy netreba preceňovať, a poukázal na výrazne lepší výsledok SDKÚ vo voľbách ako v sondážach. Podľa Bélu Bugára SMK v súčasnosti neplánuje spustiť nijakú kampaň a venuje sa budovaniu straníckych štruktúr.
SMK vyčkáva
„Momentálne ja taká eufória. Barel ropy je na veľmi nízkej úrovni, takže pohonné látky sa predávajú lacnejšie ako za nás. To isté platí aj v prípade plynu, aj elektrina je lacnejšia, a to všetko ľudia pripisujú tejto vláde. My zo žartu hovoríme, že aj počasie praje tejto koalícii,“ povedal. Podľa Bugára SMK čaká a voličov vo väčšom rozmere osloví vo vhodnom okamihu. Stranu čaká na konci marca snem, ktorý by mal rozhodovať aj o vedení strany.
KDH chystá zákony
Predseda KDH Pavol Hrušovský pripúšťa, že by na preferencie hnutia a jeho politikov mohli mať vplyv aj vnútrostranícke nezhody. „Ocitli sme sa v opozícii, čo má do istej miery vplyv na osobné i stranícke preferencie,“ povedal. Podľa Hrušovského sa KDH bude snažiť upútať voličov najmä návrhmi zákonov a hľadaním podpory v parlamente, ale aj témami rodiny, spravodlivosti, bezpečnosti a zahraničnej politiky.
Podľa sociológa Pavla Haulíka politické strany musia aktivity vyvíjať neustále, ale najdôležitejším otáznikom pre opozíciu je, či má dôveryhodných politikov. „Politika nie je o tom, že dnes vyhrám, je dobre, zajtra prehrám, tak počkám. Kto prehrá v politike, ťažko získa dôveru naspäť.“ Preto by strany mali hľadať nové osobnosti, čo podľa Haulíka strany zrejme momentálne nerobia. Mali by hľadať dlhodobé stratégie, povedal.